Tkáč reorganizuje své portfolio. Společné investice s Křetínským vloží do nově vzniklého holdingu J&T Capital Partners - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Tkáč reorganizuje své portfolio. Společné investice s Křetínským vloží do nově vzniklého holdingu J&T Capital Partners

,
Tkáč reorganizuje své portfolio. Společné investice s Křetínským vloží do nově vzniklého holdingu J&T Capital Partners
Zdroj: Robert Zlatohlávek - Mladá fronta archiv
  • Slovenský podnikatel Patrik Tkáč založil novou holdingovou společnost, pod kterou převede své společné investice s českým miliardářem Danielem Křetínským

  • Holding ponese jméno J&T Capital Partners  a stane se mimo jiné menšinovým majitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha

  • Oba pánové patří mezi aktuálně nejbohatší byznysmeny ve svých zemích

Objem společných investic neustále narůstá, a tak je nejvyšší čas na jejich konsolidaci, usoudil finančník Patrik Tkáč. Jeho byznys s Danielem Křetínským tak bude zastřešen zcela novou holdingovou společností. Ta bude sídlit v Česku a ponese jméno J&T Capital Partners.

„Sdružení našich podílů ve společném portfoliu s Danem pod jednu strukturu přinese kromě nepochybně větší přehlednosti zejména výrazné zjednodušení financování rozvoje jak stávajících projektů, tak i budoucích investičních příležitostí,“ nechal se slyšet Patrik Tkáč. Ten společně se svým otcem Jozefem zaujímá podle magazínu Forbes šestou příčku v žebříčku nejbohatších Slováků.

Royal Mail, Makro i pražská Sparta

Je to právě slovenský podnikatel, kdo bude mít nad nově zformovaným holdingem, který již stihl odkoupit 44procentní podíl v energetické společnosti EPH, výlučnou kontrolu – třebaže ekonomicky a kapitálově se na ní bude podílet skupina J&T Private Equity Group Limited.

Do Energetického a průmyslového holdingu se Tkáč majetkově vrátil koncem minulého roku, když se stal vlastníkem rovněž 44procentního podílu. Firma založená před 12 lety se zabývá těžbou hnědého uhlí, ale také následnou výrobou i elektřiny a tepla až po jejich distribuci. Sám bratislavský rodák v ní minulosti již působil coby spoluzakládající člen.

Součástí nově vznikajícího holdingu se však stanou i další ekonomické subjekty, které Tkáč aktuálně kontroluje. Jedná se konkrétně o společnost EP Equity Investment Sárl (EPEI), jež sdružuje investice do menšinových podílů v kotovaných podnicích typu Royal Mail, Foot Locker či Sainsbury. V ní bude mít J&T Capital Partners – jak jinak než – 44procentní podíl.

Čeští miliardáři v amerických teniskách: Tkáč a Křetínský navyšují podíl ve Foot Lockeru

Současně s tím se stane minoritním vlastníkem velkoobchodů Makro, a to skrze německou firmu Metro AG, respektive EP Global Commerce (EPGC). Opomenout nelze ani společnost EC Investments (ECI), která působí v oblasti e-commerce, či fotbalový klub AC Sparta Sparta. Ve všech těchto subjektech bude mít J&T Capital Partners opět podíl dosahující výše 44 procent.

O něco menší, konkrétně 40procentní podíl, pak bude dotčený holding držet ve firmě Czech Media Invest, která se zaměřuje na akvizice a řízení mediálních aktiv v regionu střední a západní Evropy. V neposlední řadě je potřeba zmínit potenciální nepřímé vlastnictví několika španělských maloobchodních řetězců v čele s CECOSA Supermercados. Toto převzetí nicméně musí nejprve povolit tamní antimonopolní úřad a také sami věřitelé. Pokud bude jejich stanovisko kladné, získá v nich Tkáčův a Křetínského J&T Capital Partners čtvrtinový podíl.

Na vlastnické podíly Daniela Křetínského, jemuž s odhadovaným majetkem 78 miliard korun patří v žebříčku nejbohatších Čechů aktuálně třetí příčka, nebude mít nově vzniklá holdingová společnost vůbec žádný vliv, jak připomíná ČTK.