Thajci koupili od Faita a dalších investorů Kordárnu Plus. Stanou se jedničkou v Evropě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Thajci koupili od Faita a dalších investorů Kordárnu Plus. Stanou se jedničkou v Evropě

,
Thajci koupili od Faita a dalších investorů Kordárnu Plus. Stanou se jedničkou v Evropě
Zdroj: Kordarna.cz

Thajská skupina Indorama Ventures se díky akvizici Kordárny Plus stane největším evropským producentem kordových tkanin, které mají využití hlavně v automobilovém průmyslu.

Největší evropský producent kordových tkanin z Velké nad Veličkou přejde v druhé polovině letošního roku 2018 do rukou globálního hráče na poli petrochemického průmyslu, thajské skupiny Indorama Ventures. Prodej firmy zahrnuje jeden výrobní závod ve Velké nad Veličkou a jeden ve slovenské Senici. Ty společně disponují roční výrobní kapacitou až 50 tisíc tun kordových a technických tkanin a zaměstnávají 786 lidí.

Cenu akvizice ani jedna ze stran nezveřejnila, na trhu se spekuluje o částce okolo dvou miliard korun, které získá dosavadní majoritní vlastník, brněnská investiční skupina Jet Investment finančníka Igora Faita, a dva další minoritní investoři: společnosti Proxy – Finance a Prosperita holding.

„Koupě Kordárny zapadá do naší strategie růstu v oblasti produkce výrobků s vysokou přidanou hodnotou skrze akviziční procesy. Kombinací našich schopností a rozsahu výroby s dlouhodobými vztahy, které má Kordárna se svými zákazníky, vytvoříme příležitosti k udržitelnému růstu k naší první miliardě dolarů v rámci výrobků s vysokou přidanou hodnotou,” uvedl k akvizici Aloke Lohia, výkonný šéf Indorama Ventures.

Společnost Kordárna, s historií sahající do roku 1948, je předním evropským výrobcem zaměřujícím se na produkci kordových tkanin pro gumárenský průmysl a technických tkanin pro dopravníkové pásy. Právě kordové tkaniny představují přibližně 75 % tržeb Kordárny, jejíž produkty nacházejí uplatnění ve více než 15 zemích v Evropě, Severní a Jižní Americe a Asii.


Kromě Kordárny se Fait před nedávnem zbavil i dřevozpracujícího závodu Less

Skupina Less mění majitele. Od miliardáře Faita ji kupuje Prosperita

Igor Fait


Oba výrobní závody Kordárny jsou strategicky umístěny v centru evropského automobilového průmyslu, kde v okruhu 500 km sídlí hlavní výrobci pneumatik a automobilů s produkcí přibližně 3,7 milionů automobilů. Indorama Ventures tak získá strategickou pozici pro optimální uspokojení poptávky zákazníků po kordových tkaninách.

„Prodej Kordárny strategickému partnerovi je z naší strany logickým vyústěním úspěšného restrukturalizačního projektu. Od doby, kdy jsme do Kordárny v roce 2010 vstoupili, společnost posílila svou pozici ve všech oblastech podnikání a stala se předním výrobcem kordů v Evropě,” řekl Fait.

Indorama Ventures zamýšlí integrovat Kordárnu do své existující evropské výroby, a díky možnosti rychlého přístupu ke vstupní surovině tak umožní zvyšovat flexibilitu produkce. Po dokončení akvizice bude Indorama Ventures po celém světě vlastnit celkem 12 výrobních závodů v sektoru tkanin pro automobilový průmysl s roční produkcí 127 tisíc tun.

Po integraci Kordárny skupina Indorana Ventures předpokládá, že její tržby v roce 2019 dosáhnou 1 miliardy dolarů. Po dokončení akvizice se Indorama Ventures stane největším evropským producentem kordových tkanin a světovou dvojkou s kompletním portfoliem kordových tkanin.

Čtěte také:

Skupina Jet Investment rozšiřuje svůj strojírenský byznys. Koupila německo-rakouské strojírny Hoeckle


Ohodnoťte tento článek
Diskuze