Skupina Less mění majitele. Od miliardáře Faita ji kupuje Prosperita - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Skupina Less mění majitele. Od miliardáře Faita ji kupuje Prosperita

, čtk,
Skupina Less mění majitele. Od miliardáře Faita ji kupuje Prosperita
Zdroj: Euro Martin Pinkas

Společnost Less & Timber a její dceřiná firma Less & Energy změnily majitele. Brněnská společnost Jet Investment je prodala investiční skupině Prosperita. Cenu ani jedna ze stran nezveřejnila. Podle Jana Zieglera z mediální agentury Lomondmedia odborníci hodnotu objektu odhadují zhruba na dvě miliardy korun.Transakci již také schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Less & Timber patří mezi nejvýznamnější evropské zpracovatele jehličnaté kulatiny. Má pilařské provozy v Čáslavi a Dlouhé Vsi u Sušice s celkovou kapacitou ročního pořezu až 350 tisíc metrů krychlových. Firma je také největším producentem okenního lepeného hranolu v Česku a jedním z největších v Evropě.

Less & Energy má v rámci dřevozpracujícího komplexu v Čáslavi elektrárnu. Vyrábí elektrickou energii a teplo z pevné dřevní biomasy.

„Podnik jsme získali v roce 2014 v insolvenci a jako private equity fond se zaměřili na jeho stabilizaci, revitalizaci a posílení jeho pozice na trhu,“ uvedl v tiskové zprávě předseda představenstva Jet Investment Igor Fait.

Během necelých čtyř let společnost Jet Investment očistila podnik od nepotřebných aktiv a investovala do nové haly v čáslavském areálu. Klíčový pilařský provoz a výroba lepeného hranolu se tak soustředí na jednom místě.


Kde se líhnou miliardáři. Odcházející majitelé Škody Holding vydělali až 50 miliard

Škoda Transportation


„Dnes jde o zdravou společnost se stabilní a důvěryhodnou pozicí na trhu a dalším potenciálem růstu, která v této fázi rozvoje již potřebuje jiný typ strategického investora s dlouhodobou vizí, kterým Prosperita bezesporu je,“ doplnil Fait. Nový vlastník chce výrobu v provozech s téměř 300 zaměstnanců zachovat a dále rozvíjet.

Skupina Less Group loni dosáhla obratu přibližně 1,1 miliardy korun. Zisk před započtením úroků, daní a odpisů (ukazatel EBITDA) přesáhl 150 milionů korun.

Prodej skupiny patří k nejúspěšnějším investicím Jet Investment. Celkové příjmy z projektu Less Group dosáhly pro fond Jet 1, který Jet Investment obhospodařuje, za tři roky 6,3násobku počáteční investované částky, uvedla Holland.

Přečtěte si také:

Kellnerova PPF dál nakupuje. Získala 29,4 procenta v ČD – Telematika

Lesům ČR klesl zisk o čtvrtinu, také kvůli nižším cenám dřeva

Kdo si hraje, nezchudne. Češi jsou největší vývozci hraček v Evropě

Akvizice za půl miliardy dolarů. Šlemrova R2G převezme textilky First Quality Nonwovens v USA a Číně