Tesla už je v USA nejhodnotnější. Její tržní kapitalizace dosáhla 1,3 miliardy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tesla už je v USA nejhodnotnější. Její tržní kapitalizace dosáhla 1,3 miliardy

, čtk,
Tesla už je v USA nejhodnotnější. Její tržní kapitalizace dosáhla 1,3 miliardy
Zdroj: CC BY 2.0: Steve Jurvetson via Flickr

Výrobce elektromobilů Tesla Inc. se v pondělí stal nejhodnotnější automobilkou ve Spojených státech, když překonal General Motors. Akcie společnosti uzavřely na novém rekord a tržní kapitalizace Tesly dosáhla 50,887 miliardy dolarů (1,3 bilionu korun). Tržní kapitalizace GM, která vyrábí mnohem více aut, dosáhla 50,886 miliardy dolarů.

Akcie Tesly posílily v pondělí o 3,26 procenta a uzavřely na rekordní ceně 312,39 dolaru. Společnosti pomohlo příznivé doporučení analytiků. Za poslední měsíc akcie firmy vzrostly o 35 procent, protože investoři sázejí na to, že generální ředitel Elon Musk způsobí revoluci v automobilovém a energetickém průmyslu.

Vývoj hodnoty akcií automobilky Tesla
 Vývoj hodnoty akcií automobilky Tesla
Zdroj: TradingEconomics.com

Tržní kapitalizace Tesly nyní odpovídá zhruba 102 tisíc dolarů na každé auto, které plánuje vyrobit v roce 2018, nebo 667 tisíc dolarů na každé prodané auto v loňském roce. Tržní kapitalizace GM pro srovnání odpovídá zhruba 5000 dolarů na jedno auto prodané v loňském roce.

Fanoušci Tesly věří, že její hodnota je rozumná na základě dlouhodobých očekávání jejího růstu. Upozorňují rovněž na příležitosti, které vznikly Tesle po loňské akvizici ztrátového výrobce solárních panelů SolarCity a z nového závodu na baterie, jehož cílem je snížit výrobní náklady.

„Dokonce i se všemi riziky si myslíme, že růstoví investoři si nemohou dovolit ignorovat tyto akcie,“ napsal analytik Piper Jaffray Alexander Pottera v zprávě, ve které rovněž zlepšil hodnocení akcií firmy na „lepší výkon než trh“ z „neutrální“.


Narazí investoři Tesly hlavou do zdi? Čtěte komentář Vladana Gallistla

 Gallistl


Skeptici se domnívají, že růstové cíle Tesly nejsou reálné a že je rizikové, když překonala GM, Ford a další výrobce s velkými finančními zdroji, kteří zvyšují nabídku vlastních elektrických vozů.

Tesla v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům rekordních 25 tisíc vozů. Odbyt se tak meziročně zvýšil o 69 procent, zatímco v předchozím kvartálu o devět procent klesl. Údaje signalizují, že firma je na cestě ke splnění svého plánu pro první pololetí. Firma letos hodlá zahájit výrobu nového vozu Model 3 a do roku 2018 zvýšit výrobu na 500 tisíc vozů ročně.

Loni Tesla prodala 76 230 vozů a zaostala tak za svým plánem prodat 80 tisíc vozů. GM loni prodala zhruba deset milionů vozů a Ford 6,7 milionu.

Dále čtěte:

Investoři věří Tesle. Muskova automobilka má vyšší tržní hodnotu než Ford

Čínský Tencent koupil pět procent v Tesle. Stává se jedním z pěti největších akcionářů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze