Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Taková normální florbalová revoluce. S českými holemi hrají i Finové

21. března 2018, 13:11 - Jakub Procházka
21. března 2018, 13:11

Březnická firma Sport 2020 využila národního florbalového šílenství a se svými holemi dobyla Česko. Tím ale nekončí.

Devítiletý klučina dá soupeři gól, zavýská radostí a zálibně si prohlíží čepel florbalové hole se značkou Arex Sirius Proxima. Ví, že se vyrábí v Česku? „No jasně. Doma mám ještě další a jednu i mladší brácha,“ hlásí.

„S arexkami dneska hraje většina dětí. Florbal je ve školách fenoménem a české hokejky jasně vedou. Jsou levnější než zahraniční a rozdíl v kvalitě nepoznáte,“ říká v tělocvičně zelenečské základní školy jeho otec Pavel Michálek. I on před lety propadl kouzlu v tuzemsku nejpopulárnějšího a nejmasovějšího amatérského sportu.

Hole zmíněné značky se sestavují v dílně na Příbramsku. Firma Sport 2020 je dnes největším výrobcem florbalek v ČR. V posledních letech s nimi vyrazila do světa a zájem roste.

Sázka na černého koně

Majitel firmy Jaroslav Větrovec objevil raison d´etre v tom, že bude dělat radost florbalovým nadšencům, před více než dvaceti lety.

Původně se přitom v Drahenicích u Březnice vyráběly jen klasické dřevěné hole na lední hokej. Přechod k florbalu byl sázkou na černého koně, v roce 1996 značně riskantní. Tento sport v Česku téměř nikdo neznal.

Vějička na Finy
Na holích určených pro vývoz do Finska najdete samolepky s označením Järvec. „Když uhodnete, co to znamená, dám vám hůl zdarma a ještě jednu jako bonus,“ říká mi majitel firmy. Nemám tušení, nicméně Järvi je jezero. Protože jde o export do země tisíců jezer, půjde asi o příbuzné slovo. Finský zákazník každopádně označení v jazyce Suomi ocení. „Järvec neznamená nic, respektive je to zkratka mého jména Jaroslav Větrovec. Jen jsme nad A přidali přehlásku, aby to znělo finsky a ono to tak Finům opravdu zní,“ dodává s potutelným úsměvem.

„O klasické dřevěné hole na lední hokej přestal být zájem, tak jsme se rozhodli přejít na florbalky. Jako vyučený nástrojař jsem si sám udělal příslušné formy na lisování plastu. Věděli jsme, že se sem dovážejí hole ze Skandinávie, které ale byly neúměrně drahé – už tehdy stály kolem 1500 korun. Říkal jsem, jak je to možné, vždyť ten výlisek z plastu musí být laciná věc. My jsme dali na trh hokejky, které byly stejně kvalitní, ale zhruba o dvě třetiny levnější,“ shrnuje.

Značka Arex si v kvalitě nezadá se slavnými skandinávskými značkami jako Unihoc nebo Salming. I české hole splňují náročné požadavky na tvrdost či pružnost materiálu, na které se průběžně testují, a řada z nich má certifikaci Mezinárodní florbalové federace IFF. Góly by s nimi tedy mohli dávat i profesionálové na mistrovství světa.

V sortimentu firmy Sport 2020 dnes najdete florbalky různých kategorií – těmi nejlevnějšími pro děti a začátečníky počínaje a certifikovanými holemi pro profesionály konče. V dílně vám dokážou vyrobit i speciální hokejku na přání. Hole se sestavují z jednotlivých komponentů, které dodávají externí firmy. Do sortimentu patří také florbalové míčky a řada doplňků.

Hokej? Za deset tisíc dítě ani neoblečete

„Na začátku jsme museli firmu dotovat, zájem nebyl bůhvíjaký,“ potvrzuje Větrovec. Zlom nastal po roce 2000, kdy i do Česka dorazilo florbalové šílenství. „Postupně jsme se dostali do řetězců, rostl zájem o sport i naše výrobky. V současnosti vyrobíme asi 50 tisíc florbalek ročně a rosteme pravidelným tempem,“ prozrazuje majitel firmy.

„A teď vám ještě řeknu, proč je u nás tenhle sport tak populární. Je totiž nejenom krásný, ale hlavně extrémně laciný,“ dodává. Dokonce i certifikovanou hůl Arex pořídíte za 500 korun. Pak už si jen obujete obyčejné tenisky nebo sálovky a můžete vyrazit do haly nebo tělocvičny. „Florbal můžete provozovat kdekoli a kdykoli, každá škola má přece tělocvičnu. Pokud chcete, aby se vaše děcko věnovalo například lednímu hokej, za deset tisíc ho ani neoblečete,“ usmívá se Větrovec.

V současnosti firma vyrobí 50 tisíc holí ročně

Ptáte se, proč jsou české hokejky tak levné? Výrobní náklady jsou v podstatě stejné, renomovaní světoví výrobci ale vydělávají na vysokých maržích. „Postupují tak, že ceny nadsadí. Pak přijdou za zástupci florbalových klubů a dojednají si s nimi exkluzivní smlouvu, to jest, že budou brát hokejky jen od nich. Následně jim dají slevu třeba 40 procent a oni jsou spokojení, že místo pěti tisíc zaplatí za hůl jen tři tisíce. My jdeme jinou cestou,“ prozrazuje majitel společnosti Sport 2020.

Jak s oblibou říká, jeho firma se zaměřuje na „masovku“. Hole najdete ve velkých řetězcích od Sportisima přes GigaSport a Decathlon až po Interspar či Globus. Přímému zákazníkovi dodávat nechtějí, dokonce nemají ani vlastní e-shop, „E-shopy mají naši obchodní partneři. Naší strategií není prodávat přímo cílovému zákazníkovi ani dodávat do maloobchodních prodejen. Nám se vyplatí řetězce a velkoobchody. Nemusíme tak dávat prakticky žádné peníze do reklamy. Levná kvalita se v řetězcích prodá sama,“ glosuje.

Pojďme do světa

Mekkou florbalu je Skandinávie. Masovou zábavou se stal florbal především ve Švédsku, Finsku a Švýcarsku. Ve zbytku Evropy i ve světě sport, který je známý také jako innebandy, teprve objevují. A právě v tom vidí Větrovec šanci do budoucna.

Firma sice v posledních letech stabilně roste, export je ale otázkou posledních tří let. „Dlouho jsme nebyli natolik ekonomicky silní, abychom zvládli větší exporty. Ty děláme až poslední dva roky. Předtím jsme dodávali zejména do Polska a na Slovensko,“ prohlašuje.


Čtěte také:

Mléko je pro telata. Mladý pár uspěl s Nemlékárnou

Závislost pro každého: Bombus vyváží raw tyčinky do 14 zemí

Majitel minipivovaru Kněžínek: Už mě nebavilo kupovat si pivo


Dnes už vyvážejí zhruba do patnácti zemí. Destinací, kde znají české hole Arex, stále přibývá. „My často ani nevíme, kam například Decathlon dodá naše hokejky. Sám jsem byl překvapen, když nám psala paní z Austrálie, že její syn s naší holí hraje, a zkoušela reklamovat poškozenou čepel,“ říká.

Velkou příležitost Větrovec vidí na německém trhu. U našich západních sousedů je florbal stále populárnější. A Němců je přes osmdesát milionů, připomíná.

Hic sunt leones. Pokud jde o dodávky florbalového vybavení, dají se slova klasika bez nadsázky použít o druhém největším trhu na světě. Indie je sice velmocí v pozemním hokeji a její reprezentanti sbírají vavříny i na světových šampionátech v hokejbale, florbal zde ale ještě pořádně neobjevili.

„Nevím, jak na nás Indové přišli, ale dostali jsme odtamtud velmi zajímavou nabídku. Je to miliardový trh a mohla by to být pro nás obrovská příležitost,“ dodává Větrovec.

Inspirace pro handicapované
Šedesátiletý Jaroslav Větrovec je na úspěch svůj a svého podniku pyšný ještě z jednoho důvodu. A z téhož důvodu by byl rád vzorem pro handicapované podnikatele. Firmu dokázal s minimálním vstupním kapitálem (v oboru podnikal už dříve) vybudovat na zelené louce a zajistit jí prosperitu, přestože je nevidomý. Vrozená oční vada způsobila, že zhruba ve čtyřiceti letech oslepl. Dvě dekády řídí firmu i s tímto postižením a dovedl ji ke statisícovým obratům.
„Pyšný jsem především na svůj současný šestičlenný tým. Všichni jsou nesmírně obětaví, pomáhají mi. A hlavně jim patří dík za to, kam jsme se v uplynulých letech posunuli,“ doplňuje Větrovec. A vůbec nevadí, že dodnes fungují v malé hale na okraji vesnice, kde je kancelář zároveň kuchyní a zasedací místností.

Článek vyšel v magazínu ProfitČtěte také

Události  ilustrační foto

V bludném kruhu chudoby. V Česku přibývá kočovníků

Bezdoplatkové zóny se šíří Českem jako epidemie a nutí chudé lidi kočovat. Přitom řeší…

18. března 2019

Události  Ministr zemědělství Miroslav Toman

Pokud Polsko splní sliby, skončí kontroly masa za týden, oznámil Toman

Česko zruší mimořádná veterinární opatření vůči dovozu polského hovězího masa 25. března,…

18. března 2019

 ilustrační foto

Česko v přípravě na nástup elektromobilů zaostává. V roce 2030 bude chybět 20 tisíc dobíjecích stanic

V roce 2030 bude v Česku chybět až 20 tisíc dobíjecích stanic pro elektromobily. O pět…

18. března 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 4.60

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Strašák jménem volatilita

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Je už čas přezout na letní?
Je zdaněn více alkohol a cigarety v Česku, či na Slovensku?
Jak ochránit sebe i nemovitost před nesolidním nájemníkem
Co dělat, když nemáte na splátku půjček?
Kdo by měl mít nárok na zvýšenou rodičovskou?
Auta
A6, Q8, XC60 a XC40 v testech IIHS: Posádku chrání na…
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Mercedes-třídy C, Ssangyong Rexton, Range Rover P400e
Chtějí zákazníci plně autonomní auta? Průzkum ukazuje, že se jich spíš bojí
Dechová zkouška před každou jízdou? Evropský parlament schválil povinný alkoholový zámek
Test ojetiny: Audi Q5 (2008-2016) 
Technologie
Velký test širokoúhlých monitorů: Jak nahradit dva displeje?
Místo výřezu s foťákem má nádor. ZTE Axon V vypadá směšně
Ve Fast ringu si můžete stáhnout Windows 10 Insider Preview build 18358
Crytek chystá podporu ray tracingu v CryEngine a ukázal demo. Běží na všech GPU
Firefox Send v ostrém provozu. Sdílejte bezpečně soubory o velikosti až 2,5 GB
Hry pro příležitostné hráče