Menu Zavřít

Od výplaty k výplatě, tak žije polovina Čechů. Počítají s pozdějším odchodem do důchodu

20. 4. 2019
Autor: Profimedia.cz

Polovina zaměstnanců přežívá od výplaty k výplatě, 52 procent z nich dokonce přiznává, že kvůli slabému finančnímu zabezpečení odloží odchod do důchodu. Téměř každý třetí Čech sáhne v případě nouze do prostředků z penzijního spoření. Vyplývá to z průzkumu společnosti MetLife.

V průzkumu 49 procent zaměstnanců přiznalo, že nemají žádné úspory a žijí fakticky od výplaty k výplatě. Přitom nedostatek úspor mají nejčastěji příslušníci takzvané generace X, kterým je mezi 40 a 50 lety. Třetina z nich peníze z penzijního spoření používá při financování neplánovaných výdajů. Celkem 52 procent lidí v průzkumu uvedlo, že plánují odchod do důchodu z finančních důvodů o několik let odložit.

„Lidé z generace X bývají nedostatkem prostředků vážně ohroženi. Stojí totiž na takovém pomezí, kdy se obvykle ještě pořád starají o děti, ale zároveň již začínají řešit starosti se stárnoucími rodiči,“ vysvětlila personalistka Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica.cz, jež se specializuje na nábor technicky zaměřených pracovníků.


Jak vysoký bude váš důchod? Spočítejte si to na důchodové kalkulačce


Lidé, kteří jsou starší než 53 let, využívají penzijní úspory pro neplánované výdaje o něco méně. Přiznalo to 28 procent dotázaných. Většinou to jsou výdaje spojené s opravou nebo koupí domu. V případě lidí mezi 23 a 36 lety to je pětina respondentů. Peníze z „penzijka“ nejčastěji použijí na zaplacení dluhů.

„Je třeba si uvědomit, že předčasný výběr prostředků z penzijního spoření znamená, že člověk přijde o veškeré státní příspěvky a všechny výnosy a příspěvky zaměstnavatele jsou mu zdaněny 15procentní daní. Navíc je nutné dodanit uplatněné daňové odpočty,“ varuje analytik společnosti Freedom Financial Services Robert Novoměstský.


Chudá penze: Češi mají na důchod naspořeno 60 tisíc. Desetkrát méně než průměr EU

 ilustrační foto


V ČR je 4,4 milionu smluv o penzijním spoření, z 80 procent to jsou smlouvy, které vznikly z takzvaného penzijního připojištění. To bylo uzákoněno v roce 1994 a od roku 2013 je nahrazeno penzijním spořením. V Česku je má každý druhý.

Použili jste peníze z penzijního spoření na nečekané výdaje?

Peníze z transformovaných fondů, tedy smluv penzijního připojištění, které byly uzavřeny do 30. listopadu 2012, lze vybrat už po jednom roce. U smluv uzavřených po 1. lednu 2013, jež se nazývá doplňkové penzijní spoření, je to možné po dvou letech.

Z průzkumu lze vyčíst i další trend v tom, že zaměstnanci stále více spoléhají na to, že jim složitou finanční situaci pomůže vyřešit jejich zaměstnavatel. „Takzvaný zaměstnanecký well-being, tedy celková fyzická i psychická pohoda pracovníků, je v současné době pro firmy velké téma,“ dodala Kodenková. Zaměstnanci pak často spoléhají na to, že je firma zodpovědná i za řešení jejich svízelných životních situací.

CIF24

Dále čtěte:

Neumřít v práci: kolik milionů je třeba na předčasný důchod?

Německo posílá zahraničním esesákům důchod a proplácí lázně. Židovská rada je v šoku

Kolaps do deseti let? V domovech pro seniory chybí tisíce míst

V bludném kruhu chudoby. V Česku přibývá kočovníků

 ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).