Štědrá podpora. Ostravská firma získala od státu zakázky i pomoc v programu Antivirus - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Štědrá podpora. Ostravská firma získala od státu zakázky i pomoc v programu Antivirus

,
Štědrá podpora. Ostravská firma získala od státu zakázky i pomoc v programu Antivirus
Zdroj: Shutterstock

Státní zakázky za desítky milionů korun a k tomu příspěvky na mzdy zaměstnanců v rámci programu Antivirus. Lepší podmínky pro zvládnutí koronavirové pandemie v letošním roce lze mít jen těžko. Přesně to je případ ostravské společnosti Baterie Centrum, u níž si v říjnu objednalo ministerstvo vnitra čínské respirátory FFP2 za dvacet milionů korun.

Od dubna je přitom tato společnost registrována na ostravském úřadu práce, že hodlá využívat i prostředky ze zmíněného programu.

Úřad práce, pod který tato podpora spadá, tvrdí, že údaje o tom, kdy naposledy a kolik dotyčná společnost z programu vyčerpala, nejsou veřejné. Veřejný je pouze seznam firem, které tuto podporu aktuálně mohou čerpat. A v tomto registru Baterie Centrum figuruje. Ostravská pobočka úřadu práce, která má společnosti podporu vyplácet, týdeníku Euro jen obecně potvrdila, že je-li nějaká firma v tomto programu přihlášena, smí čerpat podporu ještě v lednu příštího roku.

O příspěvky na zaměstnance z Antiviru se žádá za každý měsíc zvlášť. Zda bude dotace ostravský dodavatel využívat a za který měsíc naposledy tuto podporu čerpal, není jasné. Jednatel společnosti Baterie Centrum Tomáš Macek nechtěl na dotazy týdeníku Euro reagovat.

Resort vnitra zase tvrdí, že čerpání podpory by bylo v zadávacím řízení na závadu pouze v případě, kdy by se podle zákona o veřejných zakázkách jednalo o neoprávněnou veřejnou podporu. Což není tento případ. Zda nejde o porušení pravidel, za kterých lze čerpat Antivirus, by zase mohla konstatovat jen cílená kontrola úřadu práce.

Podpora Antivirus má být cílena na zaměstnance společností, které vlivem státních nařízení k potlačení šíření pandemie musely buď úplně přerušit provoz, nebo jim prokazatelně klesly zakázky.

Firmě Baterie Centrum se přitom minimálně od září, kdy získala zakázku od ministerstva vnitra, daří. Už v červenci také podepsala smlouvu na dodávky respirátorů a roušek pro Zdravotnickou záchrannou službu Středočeského kraje a za stovky tisíc od ní nakoupila zdravotnický materiál také Fakultní nemocnice v Motole.

Čínské respirátory FFP2 za několik milionů korun získá od Baterie Centrum i několik poskytovatelů sociálních služeb, jejichž zřizovatelem je Středočeský kraj.