Stavaři nemají lidi. Proti loňsku trh poroste polovičním tempem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Stavaři nemají lidi. Proti loňsku trh poroste polovičním tempem

, Jakub Procházka,
Stavaři nemají lidi. Proti loňsku trh poroste polovičním tempem
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Loňský osmiprocentní růst stavebnictví se letos rozhodně nezopakuje. Důvod je jediný: akutní nedostatek pracovních sil.

Stavební trh v Česku čeká v roce 2019 nevyhnutelné zpomalení. Obor ve srovnání s předchozím rokem poroste zhruba polovičním (tedy čtyřprocentním) tempem, očekávají stavaři i ekonomičtí experti.

Analytička Komerční banky Jana Steckerová vidí budoucí vývoj ještě o něco pesimističtěji. „Rychlý růst mezd ukrajuje firmám ze ziskových marží, a zužuje tak prostor na investice do výrobních kapacit. Nohu z plynu sundá i inženýrské stavitelství, které bylo loni podporováno investicemi veřejného sektoru. Ten byl nucen rychle dočerpat část peněz z fondů EU. Za letošní rok očekáváme, že stavebnictví naroste pouze o 0,5 procenta,“ uvedla Steckerová.

„Neměla by se však opakovat loňská materiálová krize,“ věří Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel stavební firmy VW Wachal.

„Volné pracovní síly na trhu jednoduše nejsou k dispozici. Hledání v zahraničí je o to složitější, že v zemích Evropské unie panuje podobná situace a u pracovníků mimo EU je potřeba složitě řešit vízovou povinnost. Růst se už zastavil, protože na zakázkách nemá kdo pracovat,“ vysvětluje.

Podle něj na trhu práce kriticky scházejí zedníci, obkladači či zástupci mnoha technických profesí.

Brzdou drahý materiál a vyšší platy

České stavebnictví, které od krize stagnovalo – a až před čtyřmi lety se nadechlo k solidnímu růstu – budou v roce 2019 brzdit i další faktory.

Jde zejména o rostoucí cenu práce a materiálů. S růstem platů v oboru se totiž dostatečně rychle nezvyšovala produktivita práce a stavební materiály loni skokově podražily.

Podle výzkumu společnosti CEEC Research vzrostly tyto náklady v posledním čtvrtletí roku 2018 (oproti stejnému období předloňského roku) o 14 procent.

Podle ředitelů stavebních firem se situace v roce 2020 dokonce ještě zhorší, prozradily výsledky ankety CEEC Research.
„Chvíli potrvá, než růst cen v nabídkách zohlední i investoři. Většina stavebních firem včetně naší má práci nasmlouvanou za odpovídající ceny, ale do budoucna zdražení prací nelze vyloučit,“ domnívá se Wachal.

Cihel je dost

I v souvislosti se zpomalením trhu již výrobci neočekávají opakování situace, kdy kriticky scházely základní stavební materiály.

„Výrobcům se nyní v zimním období navyšují stavy skladů hotových produktů. Myslím, že pro nastávající sezonu bude zboží dost. Otázkou nicméně zůstává, zda bude dostatek přepravních kapacit na to, aby se zboží dostalo v reálném čase od výrobců na stavby,“ upozorňuje Josef Kotek, předseda Cihlářského svazu Čech a Moravy.

Podle expertů se trh dočká zpomalení také kvůli stále byrokratičtějšímu fungování stavebních úřadů. Že v důsledku růstu platů a cen stavebních materiálů dojde ke zdražování stavebních prací, si myslí i zástupci společnosti Cyrrus. „Rostoucí ceny stavební prací povedou ke zdražování nových nemovitostí, které s sebou potáhnou nahoru ceny starších nemovitostí,“ říká analytik Cyrrus Petr Pelc.

Článek vyšel v magazínu Profit

Ohodnoťte tento článek
Diskuze