Špatně pohřbený lev. Spory kolem krachu IPB se táhnou i po dvaceti letech - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Špatně pohřbený lev. Spory kolem krachu IPB se táhnou i po dvaceti letech

,
Špatně pohřbený lev. Spory kolem krachu IPB se táhnou i po dvaceti letech
Zdroj: Jan Mihaliček

Stíny největšího krachu v českých dějinách ožívají. Dvacet let od pádu IPB hraje ČSOB o 23 miliard korun.

Spory kolem krachu Investiční a Poštovní banky (IPB) nejsou uzavřeny ani po dvaceti letech. Nejde o žádné drobné, ale o miliardy korun. ČSOB, která majetek padlé banky v roce 2000 převzala, stále počítá s tím, že ji IPB bude ještě něco stát. V posledních třech letech významně navyšovala potenciální závazky vůči ostravské společnosti ICEC Holding. Ta banku žaluje za škodu způsobenou na konci devadesátých let Investiční a Poštovní bankou.

V loňské zprávě o činnosti ČSOB v sekci probíhající soudní spory uvádí, že objem závazků vůči ICEC činí 23,648 miliardy korun. Přitom ještě v roce 2017 to bylo jen 11,893 miliardy korun. Banka to komentovat nechce, ale ve zmíněném dokumentu píše, že do částky zahrnula úroky a veškerá existující příslušenství.

ČSOB přitom závazek eviduje od roku 2008 a v předchozích výkazech ho vedla vždy pouze v nominální hodnotě, tedy bez úroků a příslušenství. „Když to tam začnete zahrnovat, včetně třeba právního zastoupení, signalizujete tím, že to můžete prohrát,“ domnívá se Radek Šnábl, bývalý šéf mezinárodněprávního odboru na ministerstvu financí, který tuto problematiku roky řešil.

ČSOB ujišťuje, že kauza nepředstavuje žádné riziko, navíc v případě prohry prý škodu zaplatí Česká národní banka (ČNB), a to na základě Smlouvy a slibu odškodnění uzavřené v souvislosti s převodem podniku IPB, jak píše ve zprávě o činnosti za první pololetí roku 2019. Jenže centrální banka to odmítá.

(Ne)omezená záruka

„Doba, ve které ČSOB mohla u ČNB uplatnit své…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?