Čeští solárníci v Íránu. Solek je na exotických trzích zatím ve ztrátě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Čeští solárníci v Íránu. Solek je na exotických trzích zatím ve ztrátě

,
Čeští solárníci v Íránu. Solek je na exotických trzích zatím ve ztrátě
Zdroj: Hynek Glos

Solek Holding vedený Zdeňkem Sobotkou zkouší štěstí na exotických trzích, ale prozatím je ztrátový.

Nejdříve Rumunsko, poté Chile a nyní se do středu zájmu českých solárníků ze společnosti Solek Group dostává Írán. Díky akvizici pražské firmy PV Power se Solek dostal k projektům na stavbu čtyř fotovoltaických parků o výkonu 70 megawattů. První z projektů – Damankooh v severní provincii Semnán, již má potřebná povolení od íránských úřadů.

Podnikání v exotických destinacích však zatím firmě nepřináší viditelný zisk. Loni skončilo hospodaření mateřské společnosti Solek Holding se ztrátou 31 milionů korun. Dalších 41 milionů prodělaly v součtu dceřiné společnosti působící hlavně v Chile a Rumunsku. Do kladných čísel firmu nevytáhl ani prodej první dokončené chilské fotovoltaiky Cuz Cuz.


Solární byznysmen Zemek: Nechci být obětním beránkem

 Zdeněk Zemek


Jak v úvodu výroční zprávy uvedl šéf a jediný akcionář Solek Holdingu Zdeněk Sobotka, jeho společnost vykáže zajímavější výnos až po odprodeji dalších elektráren Amparo a Santa Laura v Chile. Čtyři solární parky v Rumunsku jsou za současných podmínek na tamním trhu těžko prodejné. Do minusu firmu stahuje také vyplácení úroků z vydaných dluhopisů.

Investoři v minulých letech nakoupili dluhopisy Solek Holdingu v hodnotě přes 171 milionů korun. Další neprodané obligace v objemu přes jednu miliardu korun dodnes zůstávají v držení emitenta. Větší zájem investorů nepřivábilo ani vysoké úročení, které se v závislosti na délce splatnosti pohybuje od 6,2 do 12,5 procenta ročně. Solek Group vykáže zajímavější výnos až po odprodeji dalších elektráren Amparo a Santa Laura v Chile.

Čtěte také:

Solární dravci Chrenko a Fast opět nakupovali. Získali největší Zemkovu elektrárnu

Nový hráč v české energetice: „Litevský Agrofert“ koupil třetí největší větrný park

 Větrná elektrárna Horní Loděnice


Ohodnoťte tento článek
Diskuze