Rusové chtějí konkurz stavební firmy PSG. Prý jim dluží 1,8 miliardy - Euro.cz

Přihlášení

Rusové chtějí konkurz stavební firmy PSG. Prý jim dluží 1,8 miliardy

,
Rusové chtějí konkurz stavební firmy PSG. Prý jim dluží 1,8 miliardy
Zdroj: Richard Rameš, Euro

Ruská investiční společnosti UPUP žádá od české stavební firmy PSG International proplacení údajného dluhu ve výši 66,5 milionu eur, tedy asi 1,8 miliardy korun. PSG prý čerpala peníze za neprovedené práce na elektrárně Poljarnaja.

Česká společnost PSG měla na projekt výstavby paroplynové elektrárny u města Salechard čerpat finance České exportní banky, na které neměla nárok. Ruský partner UPUP, přes nějž úvěr státní banky přecházel, proto žádá vyhlášení konkurzu na majetek otrokovické firmy.

Podle insolvenčního návrhu, který ruská strana podala ke Krajskému soudu v Brně, poslal investor UPUP 225,4 milionu eur, tedy asi 6,1 miliardy korun, na účet PSG. Na oplátku stavební firma provedla stavební a montážní práce či dodala stavební materiál v hodnotě 158,9 milionu eur, tedy asi 4,3 miliardy korun.

 stavba Polyarnaya
Stavba elektrárny Poljarnaja skončila v rané fázi. FOTO psg.eu

„Celkem tak dlužník disponuje finančními prostředky navrhovatele, které dlužník nespotřeboval při realizaci díla, ve výši 66,5 milionu eur,“ tvrdí v insolvenčním návrhu právní zástupkyně Iva Frömlová. Tu pověřil ruský insolvenční správce Vasilij Anchukov. V insolvenci je totiž samotná společnost UPUP a ruský správce konkurzu shání peníze pro ruské věřitele.

Projekt ruské elektrárny zkrachoval v roce 2015, kdy po 18 měsících prací PSG odstoupila od smlouvy o vybudování paroplynového cyklu za 335 milionů eur, tedy asi 9 miliard korun.


Přečtěte si o dalších projektech České exportní banky:

Poprvé po 12 letech bez dotací: České exportní bance se loni dařilo


Projekt padl kvůli zmražení financování ze strany České exportní banky. Ta ruskou stranu obvinila z machinace s penězi. Vyšetřovatelé na obou stranách prošetřují složitou akcionářskou a subdodavatelskou strukturu společnosti UPUP, která si projekt elektrárny u PSG před šesti lety objednala.

Největším akcionářem firmy je Korporace Razvitija, kterou ovládají sibiřské samosprávy, a zbylých 75 procent patří společnosti Galileo s oficiálním sídlem v Lucembursku. Tu přes další spleť firem ovládá ruský oligarcha Vladimir Belevič.

Pro Českou exportní banku je krach projektu jedním z největších fiasek posledních let. Škodu bude muset podle všeho uhradit státní zajišťovna EGAP. Za oživení krachujícího podniku neúspěšně lobboval i prezident Miloš Zeman.

Čtěte také:

Češi mají obnovovat těžbu ropy v Iráku

Exportní bance pomůže stát. Na její ztráty poskytne 2,5 miliardy

Exmanažeři EGAP údajně způsobili škodu 871 milionů


Diskuze