Ropa zdražuje, Rakousko obnovuje těžbu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ropa zdražuje, Rakousko obnovuje těžbu

, dah,
Ropa zdražuje, Rakousko obnovuje těžbu

Těžaři v Rakousku opět vrtají. Rostoucí cena ropy přiměla jižního souseda, aby na vlastním území hledal nová ložiska ropy. Koncern OMV zároveň testuje nejnovější technologie.

Rakouský koncern OMV dosáhl v oblasti „Bernhardsthal-Jih 8“ nového ložiska ropy. Rozsahem nevýznamný nález prověřuje možnosti inovované těžební technologie. Surovina v hloubce 1700 metrů je soustředěná v prvním ze čtyř ložisek, na něž se těžaři hodlají napojit jediným vrtem. Ten má poměrně přesný průběh s četnými úhyby, díky čemuž dává naději na výrazně efektivnější těžbu.

„Díky tomu máme hned čtyři šance,“ popsal výhodu použitého postupu šéf OMV Austria, Reinhard Oswald. První navrtané ložisko má ovšem k ideálu daleko. Není totiž natolik mocné, aby zhodnotilo vrt, který těžaře bude stát tři až čtyři miliony eur (přibližně 100 milionů korun).


Vydatná naleziště ropy jsou jinde:

Zřejmě největší břidlicové ropné pole v USA ukrývá 20 miliard barelů ropy

Těžba ropy, ilustrační foto


Celkem OMV hodlá v následujících měsících na domácí půdě provést nejméně 12 vrtů. „Podle ceny ropy a plynu jich ale může být i 50,“ dodal Oswald. Poté, kdy cena barelu ropy (159 litrů) přesáhla hranici 50 dolarů (1250 korun), se rakouské OMV opět vyplácí hledat nová ložiska v těch domácích nalezištích, na nichž rakouský koncern působí už po několik desetiletí.

„Rozšiřujeme aktivity v Rakousku,“ potvrdil německý šéf koncernu OMV Rainer Seele deníku Handelsblatt. Koncern pro tento záměr na stávající a příští rok vyčlenil 170 milionů eur (4,5 miliardy korun). OMV dokáže pokrýt desetinu rakouské poptávky po ropě a zemním plynu.

Vrtné věži v Bernhardsthalu u rakousko-české hranice poblíž Břeclavi dělají společnost četné pumpy, které z hloubky 2000 a 5000 metrů čerpají směs ropy, plynu a slané vody. Na povrchu těžaři vodu oddělují a na 40 tun denně vracejí zpátky do ložiska. Voda pomáhá udržovat ropu i plyn pod tlakem a zvyšuje výtěžnost ložiska. Ta je v případě OMV 33 procent. Koncern to připisuje velkým zkušenostem v dané lokalitě, kde těží už 60 let.

Vývoj ceny ropy Brent

Ač se Rakousko na celkové těžbě ropy podílí zcela zanedbatelně, technologický pokrok jeho těžařů je ostatním aktérům v branži cennou inspirací. Rakouská ložiska plynu a ropy vystačí ještě na 15-20 let. Díky vylepšeným technologiím těžby však analytici tento odhad neustále posouvají. „V péči o ložiska jsme světová jednička,“ prohlásil neskromně Oswald.

Mezinárodní energetická agentura IEA volá po investicích do těžby, aby bylo možné pokrývat poptávku i po roce 2022. Nebudou-li totiž těžaři opět ve zvýšené míře investovat, rostoucí hlad zejména asijských zemí po energii cenu ropy vbrzku skokově navýší, varovala IEA ve svém pětiletém výhledu.

Těžební věž z Bernhardsthalu brzy čeká stěhování. Těžaři ji rozeberou i smontují během tří dnů. Její nové stanoviště bude poblíž dosud nejvýnosnějšího ropného pole. Oswald už naznačuje, že má v záloze velký objev.

Přečtěte si také:

Esej: Ropa a víra Islámského státu

OPEC dál ztrácí kontrolu nad cenou ropy


Ohodnoťte tento článek
Diskuze