Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v…

Proč se vyplatí investovat do drahých kovů?

V dnešní době existuje celá řada investičních příležitostí, a to i pro lidi, kteří nejsou…

Siemens představí na MSV digitální budoucnost průmyslu

Expozice novinek a řešení společnosti Siemens na Mezinárodním strojírenském veletrhu …

 Jaroslav Kučera, jeden z hlavních investorů do projektu HE3DA
Jaroslav Kučera, jeden z hlavních investorů do projektu HE3DA
Autor: Tomáš Novák/Euro

Dobře utajený zázrak: kolem baterie HE3DA se množí otazníky

David Tramba 27. října 2018, 06:00  -  David Tramba
 Jaroslav Kučera, jeden z hlavních investorů do projektu HE3DA
Jaroslav Kučera, jeden z hlavních investorů do projektu HE3DA
Autor: Tomáš Novák/Euro
27. října 2018, 06:00

Přináší česká firma HE3DA revoluční změnu v oboru velkokapacitních baterií, nebo se jedná o slepou cestu vývoje? Určitá skepse je namístě.

Víte, co obsahuje klasická velkokapacitní baterie pro ukládání elektřiny? Vlastně to jsou poskládané a pospojované stovky i tisíce článků, vzhledem připomínající běžné tužkové baterie. Zato revoluční české baterie HE3DA znamenají revoluční změnu, tvrdí investor Milan Rýdl. Mřížky s tajemnými černými tabletami od sebe odděluje tenká vrstva keramiky. Výsledkem je spolehlivé, levnější a stoprocentně recyklovatelné zařízení.

Vynálezcem baterie HE3DA je Jan Procházka, ale až investoři Jaroslav Kučera a Milan Rýdl založili firmu, která má ambici vyrábět technologickou novinku ve velkém. Z rozhovoru s nimi hned poznáte, že se jedná o skutečné nadšence. Pozorovatel chvílemi propadá pocitu, že stojí na prahu energetické revoluce a má před očima převratné řešení, které za pár let proslaví české vynálezce a jejich skvělou práci po celém světě. Ve vzduchu však visí několik otazníků.

Početní skeptici a kritici projektu, se kterými měl týdeník Euro možnost mluvit, upozorňují hned na několik slabých míst. Ptají se, proč není možné vidět baterie HE3DA v reálném provozu a proč je výrobce tak nerad poskytuje nezávislým odborným a znaleckým ústavům. Podivné je i „zmizení“ peněz čínského investora a také průběh patentového řízení.

Sedm let patentového řízení

Z databáze na webu Úřadu průmyslového vlastnictví lze vyčíst, že z trojice řízení iniciovaných firmou HE3DA skončilo s kladným výsledkem jen to první, nazvané Lithiový akumulátor s prostorovým typem elektrod a způsob jeho výroby. Druhou žádost z roku 2010 týkající se uspořádání elektrod v akumulátoru úřad opakovaně zamítl. Třetí řízení začalo v létě roku 2011 a ani po více než sedmi letech neskončilo.


Úložiště energie přinesou revoluci. Zažehnout ji může Česko


Podle zdrojů týdeníku Euro jsou za problémy nedostatky v předložené dokumentaci, ale také pochybnosti o tom, zda se jedná o nové a unikátní technické řešení. Úřad průmyslového vlastnictví se k probíhajícímu řízení nemůže vyjadřovat. Nicméně podle slov zástupce předsedy úřadu Josefa Dvornáka trvá patentové řízení běžně tři až pět let, sedm let již představuje „nadstandardní délku“.

Podle vyjádření Milana Rýdla z firmy Battery Unite si spřátelená firma HE3DA založená vynálezcem Janem Procházkou nechala patentovat pouze konečné výrobky, ale nikoli výrobní postupy. Patenty včetně technické dokumentace jsou totiž veřejně dostupné a konkurence by je mohla snadno okopírovat. Podobné je to s prodejem vyrobených baterií. Každé zařízení vyrobené na zkušební lince v Praze-Letňanech si výrobce ponechává pro další testování a vývoj.

Šéfové firmy HE3DA se přitom již v prosinci roku 2016 nechali slyšet, že spouštějí v Praze-Letňanech malosériovou výrobu. O výrobu v pravém slova smyslu se však nejedná, když si zákazníci nemohou žádný z firemních produktů koupit. Firma HE3DA v loňském roce vykázala jen minimální tržby 1,7 milionu korun. Hlavní nákladovou položku tvoří osobní náklady ve výši 8,4 milionu, vztahující se k 13 zaměstnancům.

Spletenec různých firem

Za bližší prozkoumání stojí také košatá struktura firem, které se okolo údajné revoluční baterie pohybují. Vývoj technologie a provoz zkušebního závodu, který sídlí v areálu Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v Praze-Letňanech, má na starost společnost HE3DA. V ní má většinový podíl byznysmen Radomír Prus, mezi menší akcionáře patří duchovní otec nové baterie Jan Procházka.


Bateriová ofenziva Bruselu: eurokomisař Šefčovič chce v EU 20 gigatováren


Radomír Prus přitom není neznámou osobou. Byl vyšetřován kvůli podezření z úvěrového a dotačního podvodu, kterého se měl dopustit jako spoluvlastník firmy Exelsior Group. Vzhledem k vydanému zatykači se tři roky zdržoval na Seychelách. Prvního obvinění byl zproštěn, druhé řízení ohledně možného dotačního podvodu dodnes neskončilo.

Výrobní areál v Horní Suché na Karvinsku staví firma Magna Energy Storage s odlišnou vlastnickou strukturou. Tu prostřednictvím již zmíněné firmy Battery Unite kontrolují Jaroslav Kučera a Milan Rýdl. Úkolem firmy Battery Unite je sbírat na trhu peníze od velkých i menších investorů, což se jim daří. Podle Rýdla vznikl jakýsi investorský klub s registrací u České národní banky, který od zúčastněných investorů vybral či teprve vybere 5,5 miliardy korun na první etapu výstavby závodu v Horní Suché. Pokud je to pravda, jednalo by se o největší crowdfunding v Česku, kterému může konkurovat snad jen sbírka na Národní divadlo v 19. století.

Milan Rýdl nicméně popírá, že své peníze i vklady dalších zúčastněných investorů sypal do jakési černé díry. „Agentura NASA letos zařadila baterie HE3DA mezi deset nejslibnějších technologických novinek v oboru energetiky,“ říká Rýdl a dodává, že Američané si jistě dobře ověřili, že se jedná o perspektivní a funkční řešení.

Nešťastná komunikace

Tento způsob mediální prezentace zdá se mi poněkud nešťastným, řekl by klasik. Hlavně reprezentanti firmy HE3DA si v oblasti komunikace počínají poněkud nešťastně. Jen příklad - údajné spuštění malosériové výroby v Praze-Letňanech v závěru roku 2016 - jsme již zmínili. Ale není zdaleka jediný.

Zahájení výstavby závodu v Horní Suché na Karvinsku oznámila firemní skupina loni v říjnu. Jenže stavba získala stavební povolení až v únoru letošního roku, což lze snadno ověřit. Vinu na tom má skupina tamních aktivistů-vyděračů, kteří blokovali nové stavební projekty v regionu až do chvíle, kdy od netrpělivého investora dostali výpalné. Tým HE3DA přispěl k jejich odhalení.

Baterie HE3DA ( Zdroj: Tomáš Novák/Euro, Autor: Tomáš Novák/Euro )

Faktem je, že v průmyslové zóně u Horní Suché se skutečně staví. Zatím zde stojí hrubá stavba, celý výrobní závod má být hotový na konci příštího roku. Výrobní kapacita závodu bude v první fázi dosahovat 1,2 milionu kilowatthodin a rovným dílem se o ni mají dělit menší baterie pro domácnosti a větší zařízení určená pro průmyslové podniky a velkokapacitní úložiště energie.

Účastníci projektu někdy dávají najevo až nezdravý optimismus. Spoluvlastník firmy HE3DA Radomír Prus před rokem na konferenci o bateriích tvrdil, že v Horní Suché vyroste závod za 30 miliard korun a s výrobní kapacitou 15 gigawattů ročně. I když není závod v Horní Suché stále dokončen, Prus i další spoluvlastníci již plánují další „vzdušné zámky“ - třeba rozsáhlé výrobní kapacity v Nevadě a na Slovensku.

Špioni a defraudanti

Dlužno dodat, že jeden investor již v projektu o peníze přišel. Jedná se o společnost CDC Germany Investment, což je součást čínského technologického koncernu CDG. Zahraniční investor se s Prusem a Procházkou v únoru roku 2016 dohodl na tom, že do společného podniku s názvem HE3DA Technologies investuje celkem 50 milionů eur. Prvních pět milionů eur (130 milionů korun) na účet české firmy poslal.

Již po měsíci bylo zřejmé, že něco není v pořádku. HE3DA na nového investora nepřepsala podíl ve společném podniku, nepředložila obchodní plán a také odmítla investorovi ukázat hotové prototypy baterií. Vzniklo tím podezření, že slibovaných parametrů (nabití do půl hodiny, cena 85 dolarů za kilowatt výkonu a tak dále) nedosahují.

Z uvedených důvodů CDC v červenci 2016 od smlouvy odstoupilo a požádalo o vrácení pěti milionů eur. Když je nedostalo, obrátilo se na policii. Vyšetřovatelé stihli na účtech české firmy zajistit 1,3 milionu eur, většina peněz zmizela neznámo kde. Jak tomu v podobných případech bývá, spor skončil u soudu. I vzhledem k různým obstrukcím se kauza natahuje a v dohledné době zřejmě neskončí.


Bateriový boom v Evropě:

V Evropě vyroste 10 velkovýroben. Česko má jen nejistý projekt HE3DA


Zakladatel firmy HE3DA Jan Procházka před necelým rokem přišel s jinou verzí příběhu. V rozhovoru pro server Hlidacipes.org, který následně převzala další média, obvinil CDC z pokusu o krádež utajeného materiálu. Jeden z čínských návštěvníků laboratoří HE3DA v Letňanech si údajně měl strčit do kasy saka černý prášek, který firma používá k výrobě unikátních katod.

Podle staršího vyjádření člena vědeckého týmu CDC Fujuna Goua, který byl incidentu přítomen, k žádnému pokusu o krádež černého prášku nedošlo. „HE3DA se pasovala do role oběti, aby odvedla pozornost od skutečného problému. Během testů se ukázalo, že se jejich baterie slibovaným parametrům ani zdaleka nepřiblížily a nejsou vhodné pro masovou výrobu,“uvedl v květnu Fujun Gou.

Dobře utajený zázrak

Budoucnost pravděpodobně patří solárním a větrným elektrárnám a také elektromobilům. Jejich spolehlivý provoz si lze jen těžko představit bez kvalitních a cenově přijatelných baterií. Kdo zvládne a ovládne jejich výrobu, ten se nepochybně zařadí mezi podnikatelské legendy 21. století, podobně jako Henry Ford či Tomáš Baťa patří k legendám minulého století.

Baterie HE3DA ( Zdroj: Tomáš Novák/Euro, Autor: Tomáš Novák/Euro )

Samozřejmě by bylo krásné, kdyby se tento velký technologický třesk odehrál právě v České republice. Nicméně je signifikantní, že vývoj a testování baterií HE3DA nechává chladnými manažery velkých energetických společností a automobilek. Stejně tak stále nestojí před kanceláří firmy Battery Unite uprostřed sídliště v Praze-Letňanech frontu zástupci různých miliardářů a private equity fondů. Pokud je to opravdu zázrak, tak je zatím dobře utajen.

Přečtěte si také:

Bývalý ministr Kuba spouští výrobu úložišť energie. Hlavním odběratelem bude ČEZ

Hliník místo lithia. Edison internetu chystá černou labuť v energetice

Největší bateriové úložiště v Česku postaví Siemens. Vyjde na 67 milionů

Tajemné baterie HE3DA. Obří investici za 30 miliard doprovázejí nejasnosti

Kapacita 1,75 megawatthodiny. E.ON zprovoznil největší bateriové úložiště v Česku


Čtěte také

Události  Turecká ofenziva na severu Sýrie

Syrská vládní vojska vyrazila na sever bránit zemi proti Turkům

Na severu Sýrie pokračuje pátým dnem ofenziva turecké armády, která dnes pronikla…

13. října 2019

 Vedení. Zleva místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, předseda strany a vicepremiér Jan Hamáček, místopředseda ČSSD Roman Onderka a místopředseda strany a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Na hraně propasti: podpora ČSSD v září klesla na 5 procent

Podpora vládní ČSSD v září o jeden procentní bod klesla, menší vládní strana se podle…

13. října 2019

Autor zprávy o kondici jaderného průmyslu Mycle Schneider.

Autor zprávy o jádru Schneider: Vítr a slunce jsou levnější

Pomalá, drahá, nekonkurenceschopná, tak vidí atomovou energetiku autor renomované ročenky…

13. října 2019

Ilustrační foto

Konec pivního romantismu v Česku: nadšenci uvolňují místo tradičním značkám

Český trh řemeslných piv se proměnil. Doba, kdy k dobrému odbytu stačilo, že pivo uvařil…

13. října 2019

Události  Jaroslav Hašek

Psovská historie. Se psy kšeftoval už spisovatel Jaroslav Hašek

Za Rakouska-Uherska se na psech vydělávalo a už tehdy existovalo cosi jako psí množírny.

13. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 4.80

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
Česko a boom cirkulární ekonomiky
Auta
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Vodíková Toyota Mirai ve druhé generaci zcela mění podobu. Už vypadá jako auto
S Mercedesem třídy X na Sahaře: V poledne jsou duny nejzrádnější
Hry pro příležitostné hráče