Rekonstrukce Myšáka má pokračovat beze změn

24. července 2006, 00:00 - PETR BÝM
24. července 2006, 00:00

ZŘÍCENÍ DOMU V CENTRU PRAHY Start přestavby architektonicky unikátního pražského domu U Myšáka vyvolal spokojenost veřejnosti i odborníků. Opačná reakce následovala poté, co se část domu zřítila a ochromila tramvajovou dopravu v centru Prahy. Rekonstrukce domu U Myšáka začala před několika měsíci.

ZŘÍCENÍ DOMU V CENTRU PRAHY Start přestavby architektonicky unikátního pražského domu U Myšáka vyvolal spokojenost veřejnosti i odborníků. Opačná reakce následovala poté, co se část domu zřítila a ochromila tramvajovou dopravu v centru Prahy. | Nedávný sesev části domu ochromil provoz v pražské Vodičkově ulici.| Rekonstrukce domu U Myšáka začala před několika měsíci. Pro Prahu je příslibem odstranění proluky přímo v jejím centru. Skončit má v polovině příštího roku, ale přinejmenším o pár týdnů ji prodlouží sesuv dvorního traktu. Celkem šlo o pár desítek kubíků zdiva z vnitřní části domu, která nijak nepoškodila fasádu, na jejímž zachování trvají památkáři. Celý dům a právě především fasádu podpírá nová ocelová konstrukce. V zájmu bezpečnosti musel být zastaven provoz tramvajové trati a omezen byl i provoz na přilehlých chodnících. „Na našich plánech to nic nemění,“ komentuje havárii Radek Polák ze Sekyra Group, která je investorem přestavby. „Zatím nemohu říci nic konkrétního ani o příčinách, ani případných dopadech na termíny či cenu rekonstrukce,“ říká František Polák ze společnosti Metrostav, která stavbu provádí. HISTORIE S OTAZNÍKEM Dům U Myšáka v pražské Vodičkově ulici je jedním z nemnoha dochovaných příkladů českého rondokubismu. Pro pražské pamětníky je zase legendou spjatou s postavou Františka Myšáka, který tady v meziválečném období měl cukrárnu proslulou jak svými výrobky, tak atraktivním modernistickým interiérem i exteriérem. Dům má bohatou stavební historii. V polovině 19. století tady byla zbudována neorenesanční stavba, která byla v prvních letech příštího století adaptována podle tehdy módního architektonického stylu - secese. Poslední, ale poměrně zásadní změnou vnější podoby dům prošel v letech 1921 až 1922. Někdy se mluví o art deco se specifickými prvky, častěji pak o rondokubismu -výrazném architektonickém stylu, který je dnes v Česku k vidění na nemnoha místech vnitřní Prahy, ale třeba také v zámku v Novém Městě nad Metují. Proto také projekt rekonstrukce v souladu s požadavky památkářů počítal se zachováním rondokubistického průčelí domu. Za zmínku stojí spor kolem autora poslední přestavby. Dlouhou dobu se mělo za to, že je jím stavitel Josef Čapek, nicméně nedávno za něj známý teoretik Zdeněk Lukeš označil Josefa Gočára, jednoho z hlavních protagonistů moderní české architektury. UNIKÁTNÍ PROJEKT

**V posledních dvaceti letech dům přes nespornou historickou hodnotu nebyl nijak užíván a chátral. Po restitucích několikrát změnil majitele, na havarijním stavu budovy se ovšem nic neměnilo. Situace se obrátila až před dvěma lety, kdy objekt získala developerská společnost Sekyra Group. Záhy byl vypracován projekt přestavby budovy na multifunkční komplex, který bude tvořen obchodně-administrativní budovou Myšák Gallery a rezidenčním projektem Františkánská zahrada.

Směrem do Vodičkovy ulice tak Praha dostane nové obchodní a kancelářské prostory o ploše takřka 10 tisíc metrů čtverečních (včetně obnovené cukrárny). Do sousední Františkánské zahrady pak bude orientován devítipodlažní bytový dům s několika desítkami luxusních bytů v rozměrech od 50 do 300 metrů čtverečních. „Nejdražší bude rozlehlý byt v nejvyšším patře domu, který bude mít i vlastní bazén. Jeho cena bude kolem šedesáti milionů korun, naopak ten nejlevnější bude stát přes osm milionů,“ říká Radek Polák ze Sekyra Group. Podle něj vysoké ceny poptávku nijak negativně neovlivňují, takřka polovina bytů je již rezervována, a to především ty větší a dražší.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT?…
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Technologie
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít