Pružný šmejd. Ve směnárenství i energetice škodí firmy se stejným vlastníkem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pružný šmejd. Ve směnárenství i energetice škodí firmy se stejným vlastníkem

,
Pružný šmejd. Ve směnárenství i energetice škodí firmy se stejným vlastníkem
Zdroj: čtk

Ivan Bodak rozšířil působnost od podvodných směnáren k energetice. Obchodní inspekce řeší desítky stížností na jeho firmu.

Pětasedmdesátiletou důchodkyni navštívil muž, který se představil jako zástupce společnosti ČEZ. Uvedl, že dělá průzkum dodavatelů energií a potřebuje její podpis. „Po ujištění, že nechce změnu dodavatele, mu máma něco podepsala, žádnou kopii ale nedostala,“ popisuje ve stížnosti České obchodní inspekci (ČOI) dcera zmíněné penzistky. Po měsíci přišel dopis, podle kterého byla uzavřena smlouva o změně dodavatele. Dopis zaslala Česká aukční energetická. „Vyhrožují nám sankcemi,“ pokračuje dotyčná ve stížnosti na tuto společnost.

„V rámci podání na tuto firmu jsme zahájili kontroly, zatím jsou v běhu čtyři kontroly, všechny s návrhem na zahájení správního řízení. Zatím pravomocně nebylo ještě rozhodnuto,“ uvedl na dotaz týdeníku Euro mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Příběh České aukční energetické je pikantní v tom, že oficiálně je společnost napsaná na Ivana Bodaka, který má trvalý pobyt na Ukrajině. Z obchodního rejstříku vyplývá, že na Bodaka je aktuálně napsáno 17 firem a mezi nimi také dva směnárenští výtečníci Exclusive Chance a Chivas Invest

Těm v únoru udělila Česká národní banka rekordní pokutu v souhrnné výši 4,5 milionu korun a okamžitě jim za jejich podvodné praktiky sebrala povolení k činnosti směnárníka. Povolení k činnosti zprostředkovatele ale Bodakovi nemá kdo vzít, protože podle zákona žádné nepotřebuje. A případná pokuta se na Ukrajině nebude vymáhat snadno.

Všichni jsme ČEZ

Na Bodakovu firmu Česká aukční energetická došlo několik desítek stížností. „Spotřebitelé si nejčastěji u této společnosti stěžují České obchodní inspekci, že se firma vydává za někoho jiného, a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?