Česká produktivita práce je jen 77 procentech Německa - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zabržděné Česko. Nasazení Němců doženeme za 40 let

,
Zabržděné Česko. Nasazení Němců doženeme za 40 let
Zdroj: čtk

Ani osmadvacet let po obnově tržního hospodářství nedohnali Češi v produktivitě práce západní sousedy. Produktivita dosahuje v současnosti v Česku pouze 77 procent úrovně Německa a současným tempem zemi doženeme za 40 let. Data představil ekonom Aleš Michl na konferenci Čas digitálních týmů.

Žádný raketový růst se navíc v posledních letech nekoná. Za poslední dekádu produktivita vzrostla o pouhých 6 procent. Zajímavé je to zejména proto, že Češi nasazují moderní technologie zrychlující růst produktivity stejně ochotně jako Němci. Přesto to nestačí.

Důvodem tohoto rozporu je podle Aleše Michla nízká míra jejich praktického využití. „To, že firma nakoupí nejnovější technologie, ještě automaticky nemusí znamenat, že tím zvýší svou produktivitu práce. Základním předpokladem toho totiž je, aby zaměstnanci firmy tyto technologie skutečně začali využívat,“ říká Aleš Michl.


Kde brát, když nejsou lidi?

Makrooko Miroslava Zámečníka


Ve světle těchto čísel se pak ukazují požadavky na růst mezd jako málo opodstatněné. Prozatím jsou v Česku platy na zhruba 30 procentech těch německých, tlak na jejich růst je ale velký a také úspěšný. V několika následujících letech skokově vzrostou podle odhadů pravděpodobně na bezmála polovinu těch německých.

HDP: odpracované hodiny
Stát Před 10 lety Před 5 lety Nyní
Německo 100 % 100 % 100 %
Česká republika 57 % Německa 56 % Německa 59 % Německa
USA 107 % Německa 107 % Německa 101 % Německa

Zdroj: OECD Compendium of Productivity Indicators 2017

Růst mezd a nízkou produktivitu práce zmiňují jako jedno z rizik také čeští exportéři. Mzdy v českých podnicích rostou devět čtvrtletí v řadě meziročně o více než tři procenta, ve druhém letošním kvartále dokonce o 7,6 procenta.“Kromě nedostatku pracovních sil, který nás trápí delší dobu, je dalším faktorem posilující koruna a tlak na mzdy bez ohledu na růst produktivity práce,“ říká předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Asociace již dříve uvedla, že překotný růst mezd v Česku, jehož dynamika výrazně předbíhá růst produktivity práce, může mít do budoucna fatální dopad na konkurenceschopnost českých výrobků v zahraničí. „Každé jedno procento, které koruna získá, ukrojí z růstu českého exportu 0,4 procentního bodu. Ale nedostatek lidí škrtí export ještě víc, o 1,5 až pět procentních bodů,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Aktuálně chybí firmám 200 tisíc zaměstnanců. Jen kvůli nedostatku pracovních sil podle Grunda již český export přišel o 200 miliard korun.

Čtěte také:

Vývoz online: Čeští exportéři zaostávají za konkurencí

Všichni ji chtějí, ale není pro každého. Kdo má na to pracovat z domova?

Šest hodin a polední spánek. Úlevy zaměstnancům zvýší produktivitu

Spánek zvyšuje produktivitu.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze