Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Trvalý pobyt – vše, co o něm potřebujete vědět

Získat trvalý pobyt je sice právo českého občana, ale není povinnost jej mít. I když si…

Tiskovázpráva.online edituje zprávy před rozesláním do redakcí

Marketingová flotila e.vox spustila novou službu Tiskovázpráva.online. Je určená…

Prodávejte špičkové interiérové dveře s franchisou Solodoor

Interiérové dveře jsou klíčovou součástí domu či bytu. Hrají funkční roli i designovou.…

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: čtk

Pokus oživit mrtvolu. Plán ministerstva na rozvoj kapitálového trhu firmy na burzu nepřivede

23. května, 16:04  -  Jiří Zatloukal
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: čtk
23. května, 16:04

Ministerstvo financí nedávno vydalo vůbec první ucelenější plán, jak rozvíjet tuzemský kapitálový trh. Měl by pomoci, aby obrovské úspory domácností, které většinou zůstávají na běžných účtech v bankách s nulovým úrokem, neležely ladem a lépe se zhodnocovaly, především na důchod.

V Česku lidé investují do své budoucnosti opravdu bídně. Průměrný Čech má například do akcií zainvestováno jen 1,1 procenta svého finančního majetku (pouhých sedm tisíc korun), zatímco průměrný Západoevropan v nich má 101 tisíc korun.

Nefunkčním kapitálovým trhem trpí především tuzemské firmy, které by těmito naspořenými penězi - hlavně přes akcie a dluhopisy - mohly financovat své aktivity. V současnosti jsou totiž odkázané téměř výlučně na bankovní financování, a pokud jim banka nepůjčí, prostředky na rozvoj hledají jen těžko. Ostatně i proto se rozmohl problematický trend vydávání firemních dluhopisů.

Nejisté vyhlídky

Třebaže však je samotná koncepce rozvoje kapitálového trhu chvályhodná, drží se hodně při zdi. Nejvýraznějším nápadem, který hodnotí pozitivně i manažeři tuzemských finančních společností, je zřízení tzv. účtu dlouhodobých investic, kde si lidé mají spořit na stáří.

Věříte tuzemským firemním dluhopisům?

Zatímco dnes stát podporuje formou daňového zvýhodnění v zásadě jen penzijní připojištění a investiční životní pojištění, v rámci tohoto účtu by bylo možné investovat i do akcií, firemních a státních dluhopisů, různých fondů, přičemž daňové zvýhodnění by se vztahovalo na všechny tyto produkty. „Optimálně by to měly být regulované produkty, kde budou jasně nastavené podmínky, aby to nebyly například prašivé dluhopisy, diamanty, bitcoin či jiné spekulativní věci,“ řekla týdeníku Euro výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh Jana Brodani.

Lidé ve středním věku si jsou dnes vědomi, že od státu v důchodu příliš peněz nedostanou a jejich zájem postarat se o sebe, tj. co nejvíc zhodnotit své peníze, se zvyšuje. Dávají proto například stále vyšší množství peněz do podílových fondů, v nichž na konci loňského roku drželi celkem 1,37 bilionu korun. Ve srovnání se západní Evropou je to však pořád málo. Průměrný Čech má dnes majetek přibližně 600 tisíc korun, zatímco průměrný Západoevropan se může chlubit aktivy přes dva miliony korun.

Koncepce však téměř úplně pomíjí otázku, kam kapitál v tuzemsku investovat; chybí vytvoření příležitostí, například podpora české burzy, která dlouhodobě skomírá, a nové emise akcií na ni firmy umisťují jen velmi zřídka. Plán Aleny Schillerové nijak firmy nemotivuje, aby prostředky získávaly přes kapitálový trh. „Možnostmi jsou úlevy na daních, daňové odpočty v souvislosti se zvýšenými náklady na to, že jsou společnosti veřejně obchodované, či jednorázové daňové bonusy v případě IPO,“ myslí si výkonný ředitel Patria Corporate Finance Petr Dědeček.

Podle něho by stálo za to zvážit, že by se společnosti, které čerpají ve velké míře různé formy dotací, musely kvůli vyšší transparentnosti stát veřejně obchodovanými společnostmi. To by se dotklo například Agrofertu, bývalé firmy předsedy vlády, nyní zaparkované ve svěřenském fondu, která patří k největším příjemcům zemědělských dotací.

Neprivatizujeme

Koncepce nijak nezmiňuje ani privatizaci státních podniků, o které ještě jako ministr financí mluvil Andrej Babiš a která by mohla investování Čechů nastartovat.

Poměrně rychle by se dala zprivatizovat například část pivovaru Budvar, o který by mohli mít čeští investoři zájem, případně Letiště Praha, Českou poštu nebo Lesy ČR. Nicméně je otázka, zda by investoři v situaci, kdy vláda ze státních podniků a firem záplatuje státní rozpočet, shledávali investici do nich dostatečně lákavou.


Nová vlna českého byznysu: Expanduj, dokud můžeš


„V nejbližším období se nepředpokládá privatizace žádné státem vlastněné firmy přes burzu. Koncepce obsahuje pouze opatření, která by měla podpořit vydávání dluhopisů státem vlastněnými podniky, a to zejména formou vzdělávání o kapitálovém trhu,“ říká mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

V koncepci není ani zmínky o penzijní reformě, která by domácí kapitálový trh také mohla výrazně podpořit. „Například v Polsku se jasně řeklo, že se musí privatizovat přes burzu a penzijní společnosti mají povinnost nakupovat lokální cenné papíry,“ říká Jana Brodani. V zásadě jde o to zamezit situacím, kdy české úspory investované do zahraničních penzijních fondů financují například výstavbu infrastruktury v západních státech, a nikoli v Česku.

Paradoxní rovněž je, že proti koncepci působí některé kroky státních institucí. ČNB vydala v reakci na zjitřenou situaci na dluhopisovém trhu malých firem doporučení, komu mohou brokerské společnosti tyto dluhopisy nabízet. „Kdybychom se toho jako regulovaní obchodníci drželi, tak víceméně nemůžeme prodat klientům žádný dluhopis. Jde to úplně proti sobě a dluhopisový trh to zabíjí,“ tvrdí výkonný ředitel obchodníka s cennými papíry Cyrrus Marek Hatlapatka. Podle něho leží skutečný problém někde jinde - jde o to, zabránit situaci, kdy si dnes může vydat dluhopis prakticky kdokoli a prodat ho mimo regulovaný trh.

Stát se tak zatím českým domácnostem příliš nepomáhá vytvářet příležitosti, kde by mohly zhodnocovat úspory. Češi tak budou dohánět bohatší Západoevropany ještě velmi dlouho.

A stáří nebude lehké.

Čtěte rozhovor: Fait: Ekonomika zpomalí. A pak začnu nakupovat

Čtěte také:

Hlavně to neprožrat: Česku chybí suverénní fond pro dividendy

Powder Gate chce stovky milionů korun od českých investorů

Investorům došla trpělivost. Z Británie ve velkém mizí kapitál

Šéf CRE Ctibor: Praha zmizela z mapy světa. Globální investory nezajímá

Odkazuji ti podnik, dítě moje aneb Předávání firem v Česku


Čtěte také

Události  Dálniční známka, ilustrační foto

Cena dálniční známky pro osobní vozy se možná zvýší na dva tisíce korun

Cena roční dálniční známky pro osobní automobily by se mohla zvýšit z 1500 na 2000 korun…

před 6 hodinami

Vizualizace rozšíření letiště Heathrow. Třetí ranvej je vlevo. Pod ní má vést dálnice.

Megalomanské rozšíření Heathrow děsí lidi v okolí. Letiště odbaví navíc 700 letadel denně

Plány na výstavbu třetí ranveje londýnského letiště Heathrow dostávají reálné obrysy.…

před 7 hodinami

 Radovan Vítek

Požírání sebe sama: Vítkova CPI Property Group hodlá nakupovat vlastní akcie

Realitní skupina CPI Property Group, kterou ovládá tuzemský byznysmen Radovan Vítek,…

před 7 hodinami

Bulharská diviize ČEZ, ilustrační foto

Piráti podali trestní oznámení kvůli bulharským investicím ČEZ. Stát prý prodělal miliardy

Piráti dnes podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli hospodaření energetické…

před 7 hodinami

Události  Silnice v Rakousku, ilustrační foto

Komplikace při cestách na jih: Tyrolskem jen po dálnici, země na víkendy uzavře silnice nižších tříd

Úřady v rakouské spolkové zemi Tyrolsko v nejrušnějších časech letní sezony uzavřou trasy…

před 8 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
V Česku začala platit nová pravidla oddlužení. I přes řadu otazníků bude novela insolvenčního zákona přínosem, shodují se experti
Co dělat, když potřebujete asistenční službu na dovolené
Musíte v nájmu nového spolubydlícího nahlásit majiteli bytu?
Autem k moři: jak koupit rakouskou dálniční známku?
Podnikání v důchodu v 7 bodech
Auta
Jak koupit ojetý karavan nebo obytný vůz: Hlavně do něj…
Test Honda CB650R a CBR650R: Moderní oldschool
BMW řady 8 se představuje jako Gran Coupé s extra párem dveří
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Honda CR-V vs. Toyota RAV4, Mercedes-AMG A 35, Range Rover Evoque, VW T-Cross
Kauza Dieselgate: Volkswagen má českým majitelům zaplatit 636 milionů
Hry pro příležitostné hráče