Podvod století jde k soudu. Ale kde je Barak Alon?

02. května 2005, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
02. května 2005, 00:00

Největší bankovní tunel v polistopadové historii začne projednávat soud. Aktéři: bývalé představenstvo a šéfka odboru Komerční banky. Rakouský podnikatel Barak Alon, který primárně způsobil bance osmimiliardovou ztrátu, u soudního líčení nebude.

Největší bankovní tunel v polistopadové historii začne projednávat soud. Aktéři: bývalé představenstvo a šéfka odboru Komerční banky. Rakouský podnikatel Barak Alon, který primárně způsobil bance osmimiliardovou ztrátu, u soudního líčení nebude.

Pravděpodobně celý tento týden bude pokračovat přerušený soudní proces s bývalým představenstvem Komerční banky v kauze osmimiliardové ztráty v souvislosti s půjčkami firmě B. C. L. Trading rakouského podnikatele Baraka Alona. Obviněno je někdejší představenstvo Komerční banky a bývalá šéfka odboru Jiřina Kaplanová.

Soud projednává největší bankovní tunel v polistopadové historii. Výslechy ohledně ztrátového obchodování banky s Alonovou firmou probíhaly naposledy počátkem letošního roku, ovšem jsou tak rozsáhlé, že je soud odročil na počátek května.

Bývalé devítičlenné představenstvo porušilo podle obžaloby při obchodování banky s firmou B. C. L. v letech 1997 až 1999 povinnost spravovat cizí majetek. Banka utrpěla rekordní ztrátu a peníze teď chce od manažerů zpět. Obviněným navíc hrozí dva až osm let vězení. Stíhání členů tehdejšího představenstva Petra Budínského, Karla Bednáře, Jaroslava Mareše, Tomáše Doležala, Bořivoje Pražáka, Pavla Ševčíka, Lubomíra Štěpáníka a bývalého generálního ředitele Jana Kollerta zahájila policie v květnu 2000.

ALON V CIZINĚ? OSM MĚSÍCŮ VĚZENÍ

Rakouský podnikatel izraelského původu Barak Alon se dostal na svobodu v září roku 2003 po osmi měsících strávených ve vězení. Z vazby Alona propustil vídeňský soud, u kterého jej žalobce za podvod vůči Komerční bance v březnu obvinil. Hrozí mu až dvanáct let vězení. „Pan Alon byl propuštěn poté, co odevzdal svůj rakouský cestovní pas a slíbil, že nebude mařit šetření. Vzdal se izraelského státního občanství,“ uvedl tehdy v českém tisku soudce Hermann Fuchslehner, který měl případ na starosti. Soud dospěl k závěru, že Alon již v současném stádiu vyšetřování nemůže ovlivňovat svědky ani pokračovat v trestné činnosti.

Rakouský soud poslal již v prosinci roku 2003 na návrh Komerční banky Barakovu firmu B. C. L. do konkurzu. Banka totiž vyhrála u rakouského obchodního soudu spor o náhradu části utrpěné škody ve výši 216 milionů korun. Protože B. C. L. částku nezaplatila, skončila v bankrotu.

Podle neoficiálních informací, jež získal týdeník Profit na české ambasádě ve Vídni, je Alon skutečně volný a pobývá v Rakousku. Údajně mu byl vrácen i pas, který musel odevzdat v době, kdy byl propuštěn z vazby. „V současné době k případu nemůžeme nic říct, k žádným zásadním událostem nebo změnám nedošlo,“ řekl pro týdeník Profit Alonův žalobce v Rakousku Hans Göbel.

Barak Alon byl zadržen v lednu 2003 maďarskou policií v Budapešti, kde strávil přes půl roku ve vazební věznici. Po skončení vyšetřování předala celý případ rakouské policii. Maďaři vyslýchali Alona v souvislosti se ztrátami Postabanky, která přišla o 12 milionů dolarů a později skončila v likvidaci. Šlo přitom velmi pravděpodobně o podobné transakce, jaké vedla firma B. C. L. Trading v letech 1996 až 1999 s českou Komerční bankou.

Podstatou obchodů mezi B. C. L. a Komerční bankou byl takzvaný dokumentární akreditiv a fingované obchody s ruským obilím a ocelí. Komerční banka firmě postupně otevírala akreditivy, a to až do výše 250 milionů dolarů, tedy v té době necelých osmi miliard korun. Podstatou dokumentárního akreditivu je závazek banky poskytnout peníze na obchod výměnou za to, že klient jej zajistí zbožím odpovídající hodnoty, které pro banku uloží ve skladech. Alon tyto peníze dosud bance nevrátil a navíc se ukázalo, že ve skladech žádné zboží není.

ALON V ČESKU? VYŠETŘOVÁNÍ ZASTAVENO

V České republice byl Barak Alon obviněn z úvěrových podvodů. Ovšem, jak týdeníku Profit potvrdila tisková mluvčí Policejního prezídia Blanka Kosinová, vyšetřování Baraka Alona bylo zastaveno a předáno do Rakouska.

V současné době nemá o Alonovi žádné oficiální informace ani prezidium, ani ministerstvo spravedlnosti. „Nezaznamenali jsme žádný podnět, kvůli kterému bychom se měli o pana Alona zajímat, v této věci nedošlo v rezortu spravedlnosti k žádnému mezinárodnímu jednání,“ potvrdil pro Profit mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Přes účty rakouské obchodní společnosti BCL Trading přitom prošlo podle dřívějšího zjištění poradenské společnosti Deloitte & Touche v druhé polovině devadesátých let více než sedmnáct miliard dolarů, tedy zhruba pět set miliard korun.

Barak Alon a jeho otec Šlomo se v minulosti podíleli i na jednáních o umoření ruského dluhu vůči České republice. Měli dobré vztahy zejména s někdejším ministrem financí Ivo Svobodou. Alon se svým otcem patří v Rakousku i Izraeli mezi velice vlivné podnikatele. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít