Památka na Jakuba Krčína

02. června 2008, 00:00 - Robert Šimek
02. června 2008, 00:00

PANSKÝ MLÝN V SEDLČANECH - Sedlčany leží ve Středočeském kraji, 30 kilometrů východně od Příbrami. Kdysi byly centrem středního Povltaví a koncem 16. století je vlastnil známý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan. Vybudoval zde i velký mlýn, zvaný Panský.

Bývalý Panský mlýn stojí na severním okraji Sedlčan, na levém břehu potoka Mastníku. V době své největší slávy patřil k největším na Sedlčansku. Byl zařízen na mletí pšenice i žita současně a měl dokonce i vlastní elektrárnu. Poháněly ho vodní turbíny a parní stroj o síle šedesáti koňských sil (zhruba 45 kW).

Dnes však již stroje nepracují, mlýn je opuštěný a smutně chátrá. Kdysi honosná stavba se mění ve zříceniny, okolní zahrada připomíná prales.

Špatného stavu objektu jsou si vědomi i majitelé Jan a Libuše Pejšovi. Na opravu bývalého mlýna však nemají peníze, nabízejí proto stavbu k prodeji. Cena je 1,39 milionu korun.

POPIS OBJEKTU

  • *název: Panský mlýn místo: Sedlčany kraj: Středočeský lokace: sever města typ: mlýn stav: chátrající využití: žádné kult. památka: ne nabízí: RE/MAX cena: 1,39 milionu Kč Regent přichází První zmínky o Panském mlýnu v Sedlčanech pocházejí již z počátku 16. století. Tehdy se však jednalo jen o malý podnik, který zásoboval pouze blízké okolí. Změna nastala teprve roku 1586, kdy mlýn od Jana Zábřezského koupil známý jihočeský rybníkář a rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan. Ten objekt nákladně přestavěl na velký mlýn s valchou a brusírnou. Podnik dostal pět velkých vodních kol, takzvaných moučných, a začal mlít pro celé Dublovicko a Křepenicko (západně od Sedlčan). Meleme? Nemeleme!**

Mlynáři zde byli pouze nájemní. Staré cechovní listiny se například zmiňují, že zde někdy po roce 1665 hospodařil mistr Jan Křikava, ke kterému na přiučenou nastoupil jistý Matěj Motl-Pern. Podobné „stáže“ byly tehdy zcela běžné a mlynáři si při nich prohlubovali znalosti.

Po roce 1669 byl na mlýně Václav Čekanský, po kterém se vystřídalo ještě mnoho dalších mlynářů. Teprve ve druhé polovině 19. století získala podnik rodina Hartigova, která ho držela několik desetiletí. Z tohoto významného měšťanského rodu pocházel i starosta Žižkova Karel Hartig, není proto divu, že mlýn v té době navštěvovala řada prominentních hostů. Jedním z nich byl například hudební skladatel a sbormistr Hlaholu Karel Bendl.

V letech 1880 až 1917 byl mlýn přestavěn do dnešní podoby. Fungoval ještě po druhé světové válce, jeho význam však postupně upadal. Když byl po roce 1989 vrácen rodině Gärtnerů, byl již opuštěný a zchátralý.

Náprava tohoto stavu nyní čeká na nového majitele. K bývalému mlýnu patří i část okolních pozemků, u kterých je vodovod, kanalizace a elektrické vedení. Možných využití objektu je tedy velké množství.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít