Operační systém legálně a zdarma

01. března 2004, 00:00 - Dvoustranu připravil RADAN DOLEJŠ , dolejs@profit.cz
01. března 2004, 00:00

Ve středních firmách lze při nasazení Linuxu ušetřit na licencích a finanční prostředky využít na kvalitní administrátorskou sílu DO ZÁKLADNÍHO SOFTWAROVÉHO VYBAVENÍ NENÍ NUTNÉ INVESTOVAT DESÍTKY TISÍC. I BEZ PORUŠENÍ ZÁKONA LZE KOMPLETNĚ VYBAVIT POČÍTAČ TAKÉ PRO PRACOVNÍ POUŽITÍ.

Ve středních firmách lze při nasazení Linuxu ušetřit na licencích a finanční prostředky využít na kvalitní administrátorskou sílu

DO ZÁKLADNÍHO SOFTWAROVÉHO VYBAVENÍ NENÍ NUTNÉ INVESTOVAT DESÍTKY TISÍC. I BEZ PORUŠENÍ ZÁKONA LZE KOMPLETNĚ VYBAVIT POČÍTAČ TAKÉ PRO PRACOVNÍ POUŽITÍ.

Bez operačního systému srdce osobního počítače nikdy nezačne tlouct. Program se stará o všechno - díky němu počítač ví, jaký má procesor, operační paměť nebo jaká tiskárna je právě připojena. Zkrátka koordinuje práci všech součástí počítače s jeho uživatelem. K operačnímu systému se dá zjednodušeně řečeno přijít dvěma způsoby - legálně a nelegálně. Nelegálně znamená porušit zákon, jinými slovy - ukrást operační systém (OS), za který se musí normálně platit, a zkopírovat ho do počítače. Legálně lze přijít k OS koupí, nebo překvapivě také zdarma. Kupují se zpravidla OS od firmy Microsoft, tedy Windows, a pak také OS do počítačů Apple. Do náročnějších počítačů (serverů) se také kupuje např. Unix. Legálně a zdarma se mohou používat i operační systémy, za které jejich autor nevyžaduje žádné poplatky, tzv. OpenSource program. To je především Linux.

LINUX MÝTŮ ZBAVENÝ

Širšímu rozšíření Linuxu brání pověst složitého programu, který není uživatelsky přítulný. Ovšem časy se změnily a tohle už dávno neplatí. Linux, respektive jeho novější verze, jsou minimálně stejně dobře ovladatelné jako Windows. Na první pohled stejně vypadají a také se velmi podobně ovládají. Dalším linuxovým mýtem je cena. Linux se sice nabízí zdarma, což ale neznamená, že je zdarma vše, co na Linuxu běží. Na linuxovém jádru fungují nejrůznější nadstavby jako databázové nebo aplikační servery, které si jejich tvůrci samozřejmě nechají zaplatit. Platit se může i za samotný Linux. Je totiž poskládán z desítky programů, které spolu nemusí vždy bezchybně pracovat. Aby výsledek nebyl jako stokrát dobrý dort ve známé pohádce, nabízí se upravený systém připravený k instalaci i pro laiky nebo profesionály, kteří nechtějí ztrácet čas. Takové programové balíky nabízejí tzv. linuxoví ditributoři, k největším patří RedHat, SuSE, Mandrake a TurboLinux. Poplatky za takový balík, který obsahuje kompletní operační systém, kancelářský program a dalších asi 2000 programů, se pohybují v rozmezí 400 až 2500 korun. Zpočátku byl Linux nasazován především na servery, kde byl pokládán za levnou náhradu drahého operačního systému Unix. Na úrovni zdrojových kódů je s ním kompatibilní, takže aplikace pro Unix lze používat také v Linuxu. Jak rostlo profesionální nasazení Linuxu, začali uživatelé volat po technické podpoře, a tak vznikli linuxoví distributoři. Posléze pak díky inovovaným grafickým prostředím KDE nebo Gnome, které připomínají ovládání Windows, začal Linux dobývat také svět domácích a kancelářských počítačů.

CHAMELEON Z NĚMECKA

Úspěšnou linuxovou distribucí je SuSELinux od německé společnosti SuSE AG. Tato - ač komerční - distribuce si získala mnoho uživatelů rovněž v Česku. Dopomohlo jí k tomu také otevření tuzemské pobočky. SuSE Linux je kompletně lokalizovaný do českého jazyka a je dodáván se dvěma tištěnými uživatelskými příručkami v češtině. A nejde o útlé brožury. Tato distribuce je snad nejrozsáhlejší, jakou lze v České republice zakoupit. Je dodávána na osmi CD, případně ji lze získat na DVD nosiči. Nabízí se i tzv. live distribuce, což je upravená verze SuSE Linuxu, kterou lze zavádět přímo z CD-ROMu, bez nutnosti mít systém instalovaný v počítači. Pro seznámení s možnostmi SuSE je ideální. V SuSE do své distribuce nasazují poslední linuxové technologie, takže je zaručena kompatibilita s nejnovějšími zařízeními, jako jsou porty USB nebo FireWire. Na internetu je navíc ke stažení mnoho programů, které se dají bez problémů doinstalovat. Za zmínku stojí také možnosti aktualizace přes internet a technická podpora společnosti SuSE. Symbolem SuSE Linuxu je zelený chameleon Geeko. Ostatně zelená barva vás provází téměř při každé práci v tomto Linuxu. SuSE Linux je určen především začínajícím linuxovým uživatelům a všem, kteří se nechtějí zdržovat složitým nastavováním.

FRANCOUZSKÝ DRAK

Další distribucí, která se snaží dostat na pole domácích uživatelů, je Mandrake Linux, původem z Francie. U nás se o jeho propagaci stará brněnská firma QCM, která také provozuje české webové stránky této distribuce. Mandrake Linux existuje v několika variantách. Ty volně dostupné jsou šířeny pod GPL licencí a můžete si je stáhnout přímo z internetu nebo zakoupit s příručkou za symbolickou cenu. Komerční verze jsou pak podle obsahu a ceny odstupňovány do několika variant. Mandrake obsahuje několik grafických prostředí, nicméně nejznámější KDE je zde speciálně pro tuto distribuci přizpůsobeno. Je vhodný pro milovníky komfortu, kteří si ale na druhou stranu rádi Linux přizpůsobí svým představám.

ČERVENÝ KLOBOUK Dnes již poněkud na ústupu z českého výsluní je distribuce Red Hat se symbolem červeného klobouku. V USA je však stále velmi oblíbený. V Číně dal dokonce základ operačnímu systému Red Flag upravenému pro tamější poměry. Red Hat byl kdysi průkopníkem počeštěného Linuxu, především díky snaze členů českého sdružení operačního systému Linux- -CZLUGu. Také tuto distribuci si můžete opatřit v komerční verzi nebo bez komerčních aplikací pod GPL licencí. Komerční verzi včetně uživatelské podpory prodává firma ApS Brno. Red Hat zavedl systém balíčků RPM, tedy fiedfíat Package Manager, který používají dnes i jiné distribuce. Red Hat Linux byl jedním z prvních, kde se objevila grafická podoba instalátoru. Svoje příjemně ovladatelné grafické prostředí nazývá Bluecurve. Red Hat je vhodný spíše pro zkušené uživatele, kteří se Linuxu už nebojí. PRO ZNALCE

Především linuxovým odborníkům je určen Debian Linux. Jde zřejmě o nejrozsáhlejší linuxový systém vůbec. Debian Linux je také považován za nejstabilnější a nejbezpečnější systém a proto bývá jeho typickým využitím řízení serveru. Distribuce je vystavěna na systémových balíčcích deb. Tento systém je nejpropracovanější, který lze na Linuxu najít. Správce těchto souborů, program APT, umožňuje velmi sofistikovanou instalaci balíčků. Poslední verze distribuce obsahuje necelých devět tisíc instalačních balíčků. Debian Linux vždy byl a bude zdarma, jak ostatně vyplývá z jeho licence. Technická podpora výrobce jako taková neexistuje. Za Debianem totiž nestojí žádná firma, nýbrž komunita programátorů. Uživatelé jsou tak odkázáni především na zdroje na internetu. Také se nabízí využití služeb specializovaných firem. S Debianem totiž pracují spíše linuxoví odborníci než běžní uživatelé.

**LINUX BEZ RIZIKA

Pokud chcete Linux vyzkoušet, aniž byste si cokoli instalovali do svého počítače, sáhněte po distribuci Knoppix. Podpora češtiny zde sice není řešena, nicméně pro seznámení se s Linuxem tato verze postačí. Knoppix využívají také techničtí pracovníci některých poskytovatelů internetového připojení, kteří je mohou u zákazníka jednoduše a spolehlivě otestovat. Knoppix je sbírkou nejnovějších aplikací pro Linux. Můžete si jej zdarma stáhnout z webových str

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít