O budoucnost přehlídky se hraje právě teď, říká organizátor Dnů NATO Zbyněk Pavlačík - Euro.cz

Přihlášení

O budoucnost přehlídky se hraje právě teď, říká organizátor Dnů NATO Zbyněk Pavlačík

,
O budoucnost přehlídky se hraje právě teď, říká organizátor Dnů NATO Zbyněk Pavlačík
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Zcela chápeme, že je to možná až frustruje, přemítá zakladatel a hlavní organizátor Dnů NATO Zbyněk Pavlačík nad reakcí fanoušků, kteří se letos na akci osobně nedostanou.

Dny NATO jsou jedinou velkou bezpečnostní a leteckou přehlídkou v evropském regionu, která nebyla zrušena. Proč jste do toho šli?

Je bohužel faktem, že v letošní sezoně Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou jednou z mála akcí v celé Evropě. Už po Velikonocích bylo jasné, že jedinou možností, jak akci v éře covidu uskutečnit, bylo nabídnout ji divákům, nikoli návštěvníkům.

Klíčovým důvodem byla vysoká sledovanost uplynulých ročníků prostřednictvím přímých přenosů České televize, kdy například loni za celý víkend sledovalo přehlídku přes půl milionu diváků.

Úplný program odtajníte až na konci týdne, jak ale probíhala vyjednávání se zahraničnímu účastníky?

Příjemně nás překvapilo, že jsme zahraniční účastníky ani nijak zvlášť přesvědčovat nemuseli. Budeme mít zástupce šesti zemí.

Evidujete víc nabídek potenciálních vystupujících než v jiných letech?

To je stejné jako v případě zahraničních účastníků – nikdo z tuzemských ani na okamžik neváhal se svou účastí v tomto specifickém formátu, což pro nás bylo velkou vzpruhou.

Jak letošní ročník Dnů NATO asi přijmou desítky až stovky tisíc fanoušků, kteří každoročně vyráželi na Mošnov, kam teď nemohou?

Zcela chápeme, že je to možná až frustruje. Já osobně si stále neumím představit, jaký to bude pocit být de facto na prázdném letišti. Na druhé straně – stejná situace je třeba u sportovních utkání.

Je reálné v letošním formátu udělat přehlídku i příští rok?

Tohle je z mého pohledu to vůbec nejdůležitější. Patrně jsme na prahu specifického období. Myslím, že je nyní zcela otevřené, jak bude pro hromadné akce vypadat nejenom první polovina roku 2021, ale i následné období, neboť od kolegů z kulturní branže slýchávám, že se postupně mění chování návštěvníků, nemají dřívější zájem a preferují „vzdálený přístup“.

Ti, kteří mají možnost akci letos uskutečnit, získají cenné zkušenosti, které se budou hodit v budoucnu. A o budoucnost se hraje právě teď.