Norsko vyřadilo akcie ČEZ ze státního fondu. Kvůli uhlí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Norsko vyřadilo akcie ČEZ ze státního fondu. Kvůli uhlí

, čtk,
Norsko vyřadilo akcie ČEZ ze státního fondu. Kvůli uhlí
Zdroj: Profimedia.cz

Norsko vyřadilo z portfolia státního investičního fondu akcie české elektrárenské společnosti ČEZ a dalších devíti světových firem, které těží nebo využívají uhlí. Oznámila to norská centrální banka, která největší státní investiční fond na světě spravuje. Ze strany banky jde o třetí kolo vyřazování od roku 2015, kdy norský parlament rozhodl, že fond závislý na příjmech z ropy prodá kvůli ohledům na životní prostředí podíly ve firmách spojených s uhlím.

Vedle akcií ČEZ centrální banka z fondu vyřadila akcie firem Eneva, Great River Energy, HK Electric Investments, Huadian Energy, Korea Electric Power, Malakoff, Otter Tail, PGE a SDIC Power Holdings. Do režimu pozorování pak banka zařadila americké firmy NorthWestern a Portland General Electric.

„Investoři do akcií se řídí různými strategiemi a je zcela v jejich kompetenci, jakou si zvolí. Nejde o první takovéto rozhodnutí některého z fondů. Neočekáváme, že by to mělo dopad na akcie,“ řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.


O iniciativě fondu čtěte více:

Za zelenější důchody: norský fond se zbavuje „nečistých“ investic

Norská idyla. I v takovém stylu mohou norští senioři za peníze NBIM trávit svůj důchod.


Norský parlament rozhodl, že státní penzijní fond prodá podíly ve firmách, které odvozují více než 30 procent svých tržeb nebo aktivit z uhlí. Norský vládní fond, do něhož plynou příjmy z prodeje ropy a plynu, vlastní 1,3 procenta všech firemních akcií, které se ve světě obchodují. Na konci roku vlastnil akcie téměř 9000 firem a hodnota jím spravovaných aktiv dosahovala 900 miliard dolarů (23 bilionů Kč).

Po dnešku je tak z fondu vyřazeno už celkem 69 firem kvůli uhlí, uvedla centrální banka. Dalších 13 společností je zařazeno do režimu pozorování.


Z energetiky dále čtěte:

Čeští miliardáři zaplatili za německé elektrárny jen 780 milionů korun

Westinghouse na pokraji bankrotu. Japoncům dochází trpělivost

Miliardový obchod na obzoru. Dodavatel energií Lumius je na prodej

ilustrační foto


Ohodnoťte tento článek
Diskuze