Neprodejná. Budovu Invalidovny za více než 600 milionů chtějí památkáři - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Neprodejná. Budovu Invalidovny za více než 600 milionů chtějí památkáři

,

Budova Invalidovny v Praze nakonec zřejmě neskončí v soukromých rukou. Komplex v Karlíně by rád pro svoje účely využil Národní památkový ústav (NPÚ).

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyhlásil výběrové řízení na prodej areálu již v červnu loňského roku. Do srpna se do tendru nikdo nepřihlásil. Zda byl posléze o budovu Invalidovny zájem, není známo. Stát totiž v prosinci přehodnotil plán nemovitost prodat.

„Požádal o ní Národní památkový ústav, jeho žádost se nyní vyhodnocuje,“ potvrzuje mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Budova Invalidovny patří k nejcennějším, jaké ÚZSVM drží v rukou. Ve výběrovém řízení v loňském roce byla stanovena minimální kupní cena podle zpracovaného znaleckého posudku na 637 milionů korun.

„Důvodem zájmu NPÚ o budovu Invalidovny je její památková jedinečnost minimálně ve středoevropském prostoru. Invalidovna by měla dle našeho pohledu naplňovat společensko-kulturní funkci památky. Je nutná její celková obnova, nicméně objekt není v havarijním stavu,“ říká tiskový mluvčí NPÚ Jan Cieslar.

Na místě by podle mluvčího mohla ve spolupráci s dalšími kulturními institucemi vzniknout expozice věnovaná baroku. „Kromě zpřístupnění této památky veřejnosti počítáme i s jejím využitím k edukačním a dalším kulturním účelům. O možném dalším užití jedná NPÚ také s Pražským filharmonickým sborem, do části objektu by se mohla přemístit také některá pracoviště NPÚ,“ doplňuje Cieslar.

ÚZSVM ještě v roce 2015 provedl inventuru státem vlastněných nemovitostí vedených v katastru nemovitostí a jejich analýzu. Výsledkem je dokument Mapa majetku státu, který přinesl přesné údaje o počtu nemovitostí, s nimiž stát hospodaří. Odhalil mimo jiné přes 25 tisíc nemovitostí zapsaných na nedohledané a neexistující státní subjekty nebo státní podniky v likvidaci. Za pouhé čtyři měsíce se pak podařilo přes 1800 nemovitostí převést do správy ÚZSVM a dalších několik set na jiné státní instituce.

Z prodeje nemovitostí stát loni za 11 měsíců utržil 1,05 miliardy korun. ÚZSVM stále prodává budovu U půjčovny nedaleko Hlavního nádraží v Praze. Odhad zní na částku kolem 300 milionů korun. Největším dosud realizovaným prodejem je obchod státu se slovenským oligarchou Milanem Filem ještě z konce roku 2015. Miliardář tehdy koupil za 790 milionů barokní klášter v centru Prahy.

Čtěte také:

Legendární Kotvu koupil český miliardář Skala

Krúpův apetit roste. Jeho Redside koupí kanceláře i supermarkety

NEPI a Rockcastle se spojují v realitního obra