Německu chybí nové elektrické dráty. Po roce 2022 hrozí kolaps sítě - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Německu chybí nové elektrické dráty. Po roce 2022 hrozí kolaps sítě

,
Německu chybí nové elektrické dráty. Po roce 2022 hrozí kolaps sítě
Zdroj: Profimedia.cz

Výstavba nového elektrického vedení v Německu silně pokulhává za rozvojem výstavby elektráren z obnovitelných zdrojů. V rámci přechodu na obnovitelné energie chybí tisíce kilometrů nového vedení. Tamní regulátor Bundesnetzagentur varuje, že dosud bylo realizováno jen 950 kilometrů. Pro úspěšnou „Energiewende“ je ale potřeba postavit trasy dlouhé 7700 kilometrů. Po odpojení posledních jaderných bloků na konci roku 2022 hrozí, že kapacita rozvodné sítě nebude stačit novým nárokům.

Pomalá výstavba rozvodné sítě je úzkým hrdlem německého energetického přechodu od jádra a fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie. Větrné a sluneční elektrárny rostou rychleji, než bylo plánováno, naopak výstavba nové energetické infrastruktury se vleče.

Německý energetický regulátor Bundesnetzagentur uvedl, že ze schválených 1750 kilometrů nových tras rozvodné sítě bylo postaveno 950 kilometrů, celkem ale energetická transformace Německa potřebuje postavit 7700 kilometrů. Výstavba infrastruktury se tak musí bezpodmínečně zrychlit, varovala agentura.

Kromě výstavby nových tras rozvodné sítě musí jít také o posílení současných kapacit. Na konci roku 2022, kdy mají být odpojeny poslední německé jaderné bloky, může dojít k tomu, že rozvodná síť bude na hranici svých možností a potenciálně může dojít ke kolapsu.

I když německý ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) vyhlásil „akční plán“ pro výstavbu nové energetické infrastruktury, tempo výstavby nemusí stačit. Problémy doprovází výstavba rozvodné sítě pod zemí, která je nákladná a naráží na mnohé protesty místních obyvatel.

Expert na energetickou politiku z SPD Bernd Westphal tvrdí, že výstavba rozvodné sítě zaostává za plány a ministr musí přijmout konkrétní kroky, aby byla urychlena. Německým Zeleným se nelíbí, že hlavní část odpovědnosti za výstavbu nového vedení nesou německé spolkové země a nikoliv federální vláda. „Potřebujeme intenzivní dialog s místními lidmi a jejich efektivní účast,“ řekla k současným problémům s výstavbou energetické infrastruktury Ingrid Nestelová ze Zelených.

Německá přenosová síť potřebuje ze severu země přenést zelenou energii (zejména z větrných parků) na průmyslový jih a jihozápad Německa. Páteřní trasy Südlink a Südostlink mají být hotové do roku 2025.

Je možné, že po roce 2022 vstoupí do hry stabilizace německé sítě i hnědé uhlí, které v Lužici ovládá holding EPH Daniela Křetínského přes firmu Leag. Hovoří se o udržování kapacitního mechanismu. Firmy, které budou udržovat záložní elektrárny v pohotovosti, musí nejprve vyhrát příslušné aukce.

Související články:

Při koaličních jednáních v Německu jde i o budoucnost Křetínského EPH

EU povolila dotování záložních zdrojů na uhlí a plyn. Přinese bezpečnost, nebo konec liberalizace?

Energetický paradox: vysoké teploty snižují účinnost solárních panelů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze