Náměstek ministerstva průmyslu Očko: Mobilní data jsou drahá - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Náměstek ministerstva průmyslu Očko: Mobilní data jsou drahá

,
Náměstek ministerstva průmyslu Očko: Mobilní data jsou drahá
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Zástupci ministerstva průmyslu obrací. Podle náměstka pro digitalizaci Petra Očka brzdí drahá data rozvoj digitální ekonomiky v Česku.

Není obvyklé, aby z ministerstva průmyslu a obchodu zaznívalo to, co si většina Čechů myslí při pohledu na účet za mobilní služby. Podle náměstka pro digitalizaci a inovace Petra Očka jsou data v Česku příliš drahá. „Cena mobilních dat domácností je vysoká a data jsou prostě drahá. S tím je potřeba něco udělat,“ řekl Očko na konferenci Průmysl a nové technologie, kterou pořádal týdeník Euro. Podle Očka drahé datové služby jsou překážkou rozvoje digitální ekonomiky.

Doposud se zástupci ministerstva průmyslu vyjadřovali spíš v opačném tónu. Podle dřívějších vyjádření náměstka Ivana Pilného nejsou ceny mobilních operátorů prioritou, velkou nevoli sklidila ministryně Marta Nováková za svůj výrok, že za drahá data si mohou Češi sami, protože nadměrně využívají wifi.


Drahá data trápí zákazníky i politiky. Skutečnou příčinu ale nikdo neřeší

České Radiokomunikace


Změnu by podle Očka mohla přinést chystaná aukce sítí 5G, která otevře možnost příchodu nového operátora. Pomoci by mohla i připravovaná změna novely zákona o elektronických komunikacích. Ta má usnadnit přechod zákazníků mezi operátory.

Podle ředitele Asociace poskytovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda však ceny služeb v Česku postupně klesají i bez příchodu konkurence. „Trend poklesu cen je nastavený. Je však otázka, zde chceme kvalitní sítě nebo čtvrtého operátora, aby se tady trh vystřílel a všechny investice směřovaly do marketingu,“ prohlásil Grund. Podle něj většina zákazníků využívá nižší, neceníkové ceny, které si vyjednali s operátorem nebo jim je poskytuje zaměstnavatel.

Máte se svým operátorem dojednanou individuální výhodnou nabídku?

Češi platí za jeden gigabyte (GB) stažených dat prostřednictvím mobilní sítě LTE nejvíce v Evropě. V průměru je vyjde na 6,5 dolaru. Následuje Španělsko a Nizozemsko s cenou přes pět dolarů, naopak nejméně jeden GB stojí ve Finsku, Švýcarsku a Rakousku, a to kolem deseti centů.

Přečtěte si také:

Mobilní data za pár korun: daleko před Českem jsou Slovensko i Indie

Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež

Ohodnoťte tento článek
Diskuze