Nahoře v Dole. Cestovat za zážitky, dobrým jídlem a pitím se dá i v Česku - Euro.cz

Přihlášení

Nahoře v Dole. Cestovat za zážitky, dobrým jídlem a pitím se dá i v Česku

,
Nahoře v Dole. Cestovat za zážitky, dobrým jídlem a pitím se dá i v Česku
Zdroj: Ondřej Lipár

V aktuální závažné situaci si můžeme představovat světlé zítřky a přemýšlet o tom, kam se vypravíme v létě, kolik je nádherných míst, která jsme ještě nestihli poznat, co si tam dáme dobrého a čím to zapijeme. Ti, kteří o tom začali přemýšlet ještě před uzavřením hranic, mají náskok. Ať jsou to poskytovatelé služeb, nebo ti, kteří je budou chtít využít.

Pravidelní čtenáři našich gastronomických recenzí vědí, že fandíme lokální gastronomii, vidíme smysl ve spolupráci malých farmářů a restaurací, i když je to mnohem obtížnější než objednat pravidelný závoz z Makra. Mnozí restauratéři si stěžují, že na farmáře není spolehnutí, že nedokážou vyprodukovat tolik surovin, kolik oni potřebují, že nemohou měnit nabídku každý týden podle toho, co je zrovna k dispozici, protože je to provozně příliš náročné, že nemají kapacitu na to, aby si suroviny sváželi přímo od zemědělců.

Někteří ale místo hledání důvodů, proč to nejde, hledají způsoby, jak to zrealizovat. Jedním z prvních podniků, který u nás vsadil na maximální lokálnost, je táborský vinný bar s restaurací Thir. Jistě je to především díky houževnatosti Jana Čulíka, který jej vede. Nezastaví ho nic.

Ani tok jeho myšlenek a slov. Kdykoli nám u jídla vyprávěl, odkud pochází ta či ona ingredience na talíři, přemýšleli jsme o tom, proč to zrovna v Táboře jde a jinde ne. V zimě jsme se domluvili, že jen co se oteplí, vezme nás za svými dodavateli a vysvětlí nám, jak to celé funguje. A to se i stalo. V den, kdy vláda rozhodla o vyhlášení nouzového…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?