Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

 Miliardáři
Miliardáři
Autor: Jiří Slíva

Miliardáři v Česku: Babiš už není ani druhý

David Tramba 28. září, 20:00  -  David Tramba
 Miliardáři
Miliardáři
Autor: Jiří Slíva
28. září, 20:00

Pořadí nejbohatších Čechů a Slováků se letos výrazně proměnilo. Za Kellnerem následují Vítek, Komárek a Babiš, těsně následovaný Křetínským. Skokany roku jsou majitelé Fio banky.

Pozice na prvních místech žebříčku nejbohatších Čechů a Slováků se většinou příliš nemění. Letošní rok patří mezi výjimky. Andrej Babiš ztratil své tradiční druhé místo, hlavně kvůli klesající ziskovosti a rostoucímu zadlužení Agrofertu. Nyní je podle propočtu týdeníku Euro až čtvrtý, předběhli ho Radovan Vítek a Karel Komárek. Jen těsně za Babišem skončil pátý muž v žebříčku – Daniel Křetínský.

Babiš není jediný, komu majetek v meziročním srovnání klesl. Pohoršil si také Oldřich Šlemr – kvůli padající ceně akcií textilky PFNonwovens, David Beran kvůli slabší ziskovosti Profi Creditu na klíčovém polském trhu či dvojice Jiří a Hana Písaříkovi v důsledku nižších marží na trhu s elektřinou a zemním plynem.

Tyto případy jsou spíše výjimečné. Z pěti desítek nejbohatších Čechů a Slováků v žebříčku Eura jich 36 za poslední rok zbohatlo, sedm zaznamenalo pokles a sedm zbývajících je na tom stejně jako o rok dříve. Někteří ze sledovaných přitom vykázali skokový nárůst hodnoty majetku – jmenovitě třeba Křetínský, Jiří Šmejc, Pavel Baudiš nebo vlastníci Fio banky Petr Marsa a Romuald Kopún.