Miliardář Otava kupuje hliníkárnu v Rakousku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Miliardář Otava kupuje hliníkárnu v Rakousku

, David Horák, Jiří Zatloukal,
Miliardář Otava kupuje hliníkárnu v Rakousku
Zdroj: Profimedia.cz

Česká MTX Group Petra Otavy rozšiřuje výrobní portfolio. Přebírá rakouskou společnost Aluminum Lend, jejíž loňský obrat dosáhl 2,2 miliardy korun.

Součástí rakouské akvizice jsou dva provozy slévárny hliníku a výrobna desek. „Podali jsme závaznou nabídku na rakouskou hliníkárnu Aluminium Lend,“ potvrdil týdeníku Euro majitel skupiny MTX Petr Otava.

Aluminium Lend je aktuálně v konkurzu. Podepsaný kontrakt tak nyní posuzuje konkurzní soud a věřitelský výbor. Písemnou garanci od českého kupce dostal správce konkurzní podstaty rakouské společnosti Helmut Hüttinger ve středu.

„Po náročných jednáních jsem obdržel závaznou nabídku od MTX Group k převzetí podnikového jmění společnosti Aluminium Lend, která se nachází v konkurzu, jejích pozemků s provozy 2 a 3 jakož i dalšího majetku za účelem pokračování provozu ve městečku Lend (slévárny hliníku) a Schwarzach (výroba desek),“ upřesnil Hüttinger.

V Praze sídlící MTX Group už produkci hliníku v portfoliu má. Součást holdingu, firma Metalimex, rakouské hliníkárně dodávala hliník a další kovy z Břidličné, kde má roční objem výroby 40 tisíc tun hliníkových plechů, folií a obalů. Aluminium Lend má dva perspektivní výrobní programy, které však kvůli předlužení dál nerozvíjela a nyní je zavřená.

Petr Otava

Petr Otava (42)
Do skupiny MTX CZ patří největší tuzemský obchodník s komoditami Metalimex, zpracovatel mědi Měď Povrly či výrobce paliva OKK Koksovny. Po smrti zakladatele Petra Otavy staršího v roce 2015 impérium zdědil syn Petr, který tak uspěl ve sporu se sestrou Simonou. Tržby z obchodní činnosti MTX CZ v roce 2016 dosáhly 26 miliard korun. Petr Otava dokončuje rovněž realitní projekt svého otce ve španělské Andalusii. Jeho majetek podle ročenky Euro Top Miliardáři dosahuje 6,5 až 8,5 miliardy korun.

Podnik by měla MTX Group zprovoznit v lednu, zaměstnance bude nabírat postupně. Podle informací regionálního deníku Salzburger Nachrichten půjde o 55 až 60 lidí na úseku 3 a ve Schwarzachu. Zmíněné provozy s původně 80 zaměstnanci poslala mateřská firma Salzburger Aluminium AG (SAG) v prosinci do konkurzu.

MTX Group akvizicí rakouské hliníkárny včetně technologického a obchodního know-how rozšíří výrobní sortiment o kvalitní hliníkové desky a slitiny značek Plancast a Crealloy.

Malokapacitní provoz Aluminium Lend s plánovanou výrobou 25 tisíc tun ročně vykázal loni obrat 83 milionů eur (asi 2,2 miliardy korun), při plném využití kapacit v minulosti roční obrat dosahoval i 130 milionů eur (3,5 miliardy korun). Firma dodává výrobky pro letecký, automobilový i zbrojní průmysl a také do stavebnictví. O využití celkové instalované kapacity, která je o 20 tisíc tun vyšší, bude český vlastník jednat.


Čtěte o rodinném sváru o dědictví:

Jasno u Otavů. Rodinný podnik včetně Metalimexu ovládl syn Petr

Petr Otava


Podpisem smlouvy vyvrcholila jednání o ceně transakce i o počtu zachovaných pracovních míst. Dokumenty rovněž podléhají schválení věřitelského výboru. Jednání nicméně podle Hüttingera dospějí k definitivnímu závěru ještě v březnu.

Mateřská společnost SAG poslala Aluminium Lend do insolvence koncem prosince. „Po důkladných analýzách jsme dospěli k závěru, že pro další činnost podniku neexistuje žádný nosný scénář,“ vzkázalo tehdy vedení společnosti. Její vlastníci od začátku finanční krize v roce 2008 do hutí investovali 13 milionů eur (358 milionů korun). Továrny v obci Lend fungují už bezmála 120 let v součinnosti se společností Salzburger Aluminium AG (SAG).

Dále čtěte:

Insolvenční správce OKD podal kvůli sporným pohledávkám žalobu

Hledání investora: OKD má dvě finální nabídky

Hliníkárna Constellium postaví halu za miliardu, vytvoří 150 míst


Ohodnoťte tento článek
Diskuze