Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

 doutník, ilustrační foto
doutník, ilustrační foto
Autor: CC0 via Pixabay

Kubánci si vypěstovali konkurenci: z Nikaragui se stává doutníková velmoc

29. června, 17:25 - čtk
 doutník, ilustrační foto
doutník, ilustrační foto
Autor: CC0 via Pixabay
29. června, 17:25

V chudé středoamerické zemi je dohromady asi 70 závodů na výrobu doutníků. Stojí za nimi většinou kapitál potomků kubánských podnikatelů, ale také řečtí, italští nebo kanadští investoři. Celkem se v Nikaragui vyrábí 5000 různých značek.

Od prosince do května kmitají stovky dělníků na polích poblíž Estelí, města o 110 tisících obyvatel ve výšce 800 metrů nad mořem. Sklízí a třídí listy tabáku, které následně ženy po tisících věší do blízkých sušáren, píše agentura AFP.

Estelí je kolébka tabákového průmyslu v Nikaragui. Na plantážích, v sušárnách a v závodech, kde se vyrábějí doutníky, pracuje přes 42 tisíc lidí. Produkce se nedávno rozšířila i na sever do okolí měst Jalapa a Condega, stejně jako na svahy ostrova Ometepe na jezeře Cocibolca na jihu země.

„Nikdo nemá tak vhodnou půdu pro tabák jako Nikaragua,“ prohlašuje mezi dvěma potahy z doutníku Néstor Plasencia, viceprezident společnosti Plasencia Cigar, která je jedním z hlavních vývozců v zemi.

Na rozdíl od Kuby funguje tabákový průmysl v Nikaragui asi jen 50 let. Od roku 1959 sem totiž přicházeli kubánští podnikatelé, kteří utíkali před revolucí vedenou Fidelem Castrem.

„Moje rodina začala s tabákem v roce 1865 na Kubě. Dnes působíme v Nikaragui a v Hondurasu,“ vypráví Plasencia. Jeho rodinný podnik, který vyváží 15 milionů doutníků ročně do Spojených států, má v Nikaragui dva závody.

Kubánci naučili Nikaragujce vyrábět doutníky balené ručně, které nesou dobře známé označení „habanos“. Od sazenic po prodej hotového produktu má postup na jejich výrobu celkem 539 kroků, při kterých se průběžně kontroluje kvalita.

Nikaragua vyvezla do Spojených států v roce 2018 asi 140 milionů kusů těchto tabákových výrobků. Již třetí rok v řadě tím překonala jak Dominikánskou republiku (95 milionů), tak Honduras (75 milionů), uvádí americká doutníková asociace (CAA). Od roku 2008 vzrostl prodej místních doutníků do USA o 40 procent.

Podle místních podnikatelů je předností nikaragujských doutníků především jejich kvalita. V roce 2018 se v žebříčku deseti nejlepších d