Krize nás neohrozí, říká majitel MTX Group Petr Otava - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Krize nás neohrozí, říká majitel MTX Group Petr Otava

,
Krize nás neohrozí, říká majitel MTX Group Petr Otava
Zdroj: Hynek Glo/Euro

V mnoha ohledech jsem podobně konzervativní jako otec, říká jediný majitel průmyslové skupiny MTX Group Petr Otava

Jako řada dalších miliardářských souputníků střední generace se i Petr Otava postupně rozkročuje v zahraničí. V rámci průmyslového konglomerátu MTX Group, který kromě zpracování hliníku, výroby obalů či koksu obchoduje s komoditami, založil i finanční odnož.

„Naše firma MTX Capital Services je v procesu získání licence obchodníka s cennými papíry od České národní banky a příští rok se chceme stát i s Metalimexem členem Londýnské komoditní burzy kovů, což je v komoditním byznysu velmi prestižní záležitost,“ říká v rozhovoru pro týdeník Euro šestačtyřicetiletý byznysmen.

Jak trávíte čas od začátku pandemie?
Od propuknutí pandemie normálně chodím do práce. Vnímám, že odbouráním mnohdy zbytečných schůzek, společenských akcí, obědů a podobně člověk pracuje efektivněji. Nedávno jsem také strávil s rodinou čtrnáct dní na Čeladné, a to bylo moc fajn. Měl jsem čas se i v klidu věnovat našim firmám a aktivitám na severní Moravě, takže jsem spojil příjemné s užitečným.

V Česku i ve světě se obrovsky propadla poptávka. Jak to ovlivní vaše průmyslové firmy?
Krize zastihla MTX Group ve slušné kondici. V posledních dvou letech měla skupina roční zisk EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů − pozn. red.) přibližně dvě miliardy korun a nekonsolidované tržby okolo 40 miliard korun. Skupinu máme hodně diverzifikovanou, to nám určitě pomůže. Očekáváme ještě složitý rok, ale krize nás neohrozí.

Do roku 2020 jsme šli s dost ambiciózními budgety, dobře zainvestovanými firmami, nízkým zadlužením a výborným managementem. Sice zavádíme celou řadu…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?