Krásná krajina není zadarmo, říká hrabě Francesco Kinský dal Borgo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Krásná krajina není zadarmo, říká hrabě Francesco Kinský dal Borgo

,
Krásná krajina není zadarmo, říká hrabě Francesco Kinský dal Borgo
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Chcete, abychom zachovali druhy ptáků či hmyzu a vodu v krajině? Zaplaťte to a uděláme to, říká hrabě Francesco Kinský dal Borgo, jeden z největších vlastníků pozemků v Česku.

Rodina Kinských vlastní v Česku rozlehlé lesy a půdu tři sta let. Francesco Kinský spolu se svým bratrancem Carlem se správy rodinného majetku ujal před šesti lety, ale budoucnost svých držav nevidí moc dobře. Sucho trápí nejen zemědělskou půdu, ale i lesní porosty, které podle Kinského pomalu ztrácejí svou hodnotu.

„Všechno, co tady vidíte, bude jinak. Až v Česku začneme pěstovat olivovníky nebo palmy, to už nebude dobré,“ ukazuje kolem sebe mladý Kinský.

Vaše rodina patří k největším vlastníkům lesů v Česku. Jaká je dnes jejich výnosnost?

Jsem velmi vděčný za majetek, který vlastníme, ale ohledně budoucnosti jsem docela nervózní. Dřív byly lesy a zemědělská půda jednou z nejbezpečnějších forem investice. Hodnota byla stabilní a jistá. Oproti jiným investicím byla sice nižší rentabilita, ale dnes je problém, že rentabilita šla ještě níž, a jistota tady není, hlavně kvůli klimatickým změnám.

Snažíme se postarat se o majetek tak, abychom ho vylepšili pro budoucí generace, ale vzhledem k současným podmínkám nevíme, jakou hodnotu bude mít za padesát let. Když bude pokračovat krize se suchem, hodnota majetku určitě klesne. Jsem přesvědčen, že ceny lesa už dnes klesly oproti tomu, jaká byla jejich hodnota řekněme před pěti lety. Cena za jehličnaté dřevo je hodně nízká a máme problém s kůrovcem.

Dnes máme s jehličnatými lesy spíše náklady. Všichni se baví o problému s…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?