Krach Wirecardu zablokoval karty 40 tisíc klientů českého Twista - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Krach Wirecardu zablokoval karty 40 tisíc klientů českého Twista

čtk,
Krach Wirecardu zablokoval karty 40 tisíc klientů českého Twista
Zdroj: Archiv

Krach německého karetního poskytovatele Wirecard se dotkl zhruba 40 tisíc uživatelů karet tuzemské společnosti Twisto. Společnost přešla k jinému poskytovateli a od pondělí začne rozesílat klientům nové karty. Problém má kvůli Wirecardu i další tuzemská firma Fidoo nebo EET systém eKasa od O2.

Platební karty Wirecardu jsou od pátku zablokované. Společnost je po odhalení rozsáhlého falšování tržeb od pátku v insolvenci a britský regulační úřad jí odejmul bankovní licenci, takže není možné dále využívat platební karty, které byly prostřednictvím Wirecardu vydávány. Po odejmutí licence Wirecard od svých systémů odpojily celosvětově klíčové karetní společnosti Visa a MasterCard.

„Našim zákazníkům začneme odesílat nové karty v pondělí ráno. Nejdříve, jak to je vůbec možné. Stačí si novou kartu objednat v Twisto účtu (v záložce „karta“),“ uvedl výkonný ředitel Twista Michal Šmída. O nové plastové karty nemusí žádat uživatelé virtuálních karet nebo služby Google Pay.

Twisto se podle Šmídy rozhodlo již před několika měsíci od Wirecardu odejít k jinému poskytovateli karetního řešení. Tím je americká Marqeta, se kterou již Twisto spustilo platby kartou na sousedním polském trhu. V České republice na Marqeta běží virtuální platební karty a Google Pay. Na Wirecardu fungovaly plastové karty a Apple Pay, které jsou nyní pro zákazníky v České republice nedostupné.

Zákazníci mohou nadále využívat drtivou většinu služeb, mezi něž patří platba na jeden klik v e-shopech Twisto Pay, platba složenek a faktur s názvem Snap i rozdělení platby s názvem Split. Fungují také Twisto splátky.

Provozovatele eKasy O2 podle mluvčí Lucie Jungmannové Wirecard v pátek informoval, že budou pozastaveny služby přijímání plateb kartou, kterou využívají někteří klienti eKasy. „Ostatní funkcionality eKasy zůstávají plně funkční. Situaci intenzivně řešíme a o dalším vývoji budeme zákazníky aktivně infomovat,“ řekla. Celkem eKasu využívá asi 20 tisíc podnikatelů, ale ne všichni mají platební terminál.

Kompletně mimo provoz jsou karty společnosti Fidoo, která patří pod Direct pojišťovnu. „Budeme vás neprodleně informovat, jakmile se situace vrátí do běžného stavu. Vaše peníze jsou bezpečně uloženy na účtu v ING Bank N.V. v České republice a jsou pojištěny v souladu se zákonem. Vaše peníze jsou v souladu s právními předpisy odděleny od majetku společnosti Wirecard Card Solutions Limited,“ ujistila Fidoo klienty podle serveru Měšec.cz.

V celé Evropě mají podle ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy kvůli pádu Wirecardu kartu nyní zablokovánu řádově miliony lidí. Kolaps Wirecardu začal minulý týden, když její auditoři uvedli, že firmě chybí v přepočtu přes 50 miliard korun, které přitom vykazovala ve svém účetnictví. Část německých politiků žádá kvůli skandálu odchod šéfa finančního regulačního orgánu BaFin.