Konflikt zájmů tuzemské podniky neřeší. Při výběru advokátů sázejí na české kanceláře - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Konflikt zájmů tuzemské podniky neřeší. Při výběru advokátů sázejí na české kanceláře

,
Konflikt zájmů tuzemské podniky neřeší. Při výběru advokátů sázejí na české kanceláře
Zdroj: Shutterstock

České firmy si najímají advokáty zejména podle specializace a pověsti. Jejich vzdělání v rozhodovacím procesu příliš velkou roli nehraje.

Téměř polovina velkých českých firem si najímá pro řešení právních sporů a jejich předcházení velké české advokátní kanceláře. Vyplývá to z průzkumu mezi 72 podnikovými právníky v Česku působících firem, kdy bezmála osm z deseti těchto společností pravidelně využívá právních služeb poskytovaných právě českými advokátními kancelářemi včetně těch středních a nejmenších. Jen 22 procent dotázaných uvedlo, že nejčastěji spolupracuje s mezinárodní advokátní kanceláří, uvádí letošní průzkum General Counsel Survey 2020, jehož výsledky má týdeník Euro exkluzivně k dispozici.

„To je poměrně překvapivé zjištění. Z průzkumu dále vyplývá, že až v devadesáti procentech případů využívají firmy zcela nebo alespoň částečně služeb externího právního poradce v oblasti sporné agendy. Pro konkrétní oblast fúzí a akvizic to platí v 83 procentech případů,“ komentuje výsledky Bořivoj Líbal, spoluřídící partner advokátní kanceláře Noerr, jež za zmíněným průzkumem stojí.

Pro výběr advokátní kanceláře je přitom nejdůležitější právní a sektorová specializace, méně již pověst, velikost či mezinárodní přesah. Nejmenší pozornost tito zadavatelé právních služeb přikládají případnému konfliktu zájmů. Polovina z firem zapojených do dotazníku přitom dosahuje ročního obratu více než pěti miliard korun a dvě třetiny z nich mají zahraniční vlastníky.

\"\"

„Důležité je, že výběr externích právních služeb podle odpovědí zůstává na místním právním oddělení, přestože polovina oslovených firem má zahraniční vlastníky. Více než polovina vedoucích právníků pak potvrdila, že se podílí na řízení společnosti a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?