Konference Investice: Krize ne, jen racionální korekce - Euro.cz

Přihlášení

Konference Investice: Krize ne, jen racionální korekce

, Ondřej Hergesell,
Konference Investice: Krize ne, jen racionální korekce
Zdroj: Hynek Glos

Investoři si budou muset zvyknout na nižší výnosnost kapitálu a být víc aktivní, shodli se řečníci konference Investice, kterou pořádal týdeník Euro.

Česká i evropská ekonomika za sebou mají poměrně neklidné léto. Investoři jsou nervózní z budoucího hospodářského vývoje, ceny nemovitostí po letech růstu stagnují či klesají, akciové trhy znejišťuje vysoká volatilita. Dospěli jsme do začátku krize, nebo dokonce kolapsu ekonomiky?

Řečníci konference Investice, kterou uspořádal týdeník Euro, se shodli na ochlazení ekonomiky, ale příchod krize podobné té z roku 2008 nepředpokládá nikdo. „Žádný kolaps neočekávám, jen standardní vývoj hospodářského cyklu, proti kterému nemá příliš smysl bojovat,“ říká Lukáš Vácha, obchodní ředitel společnost Conseq.

Před jedenácti lety odstartoval krizi pád nestabilních bank, doprovázený zásahy centrálních bankéřů, současná forma finančních institucí je – i díky významné celoevropské regulaci – na úplně jiné úrovni. Ani nynější vyšší cenová hladina nemovitostí by neměla trh významně rozkývat. „Ochlazení zájmu investorů o české nemovitosti vnímáme, ale není to žádný kolaps, jen stagnace a racionální korekce přehřátého trhu,“ tvrdí Pavel Doležal, výkonný ředitel Avant Funds.

V rámci debaty o případné nadhodnocenosti tuzemských nemovitostí padla hodnota 10 až 15 procent, v některých případech by nadhodnocení mohlo dosáhnout až 20 procent, Doležal ale nechce paušalizovat. „Vývoj cen nemovitostí je z dlouhodobého hlediska lineární, rostoucí křivka s výkyvy. Ochlazení zájmu a růstu cen vnímáme, ale jen v určitých segmentech a lokacích. Je třeba se dívat po konkrétních aktivech, ne na trh jako celek,“ dodává šéf Avant Funds.

Tomáš Jandík, člen představenstva REICO investiční společnosti České spořitelny, k tématu doplnil, že většina tuzemských kancelářských budov je v českých rukách, na rozdíl třeba od Polska. „Díky tomu, že kanceláře vlastní domácí kapitál, tu není tolik spekulantů a peníze netečou pryč. Stabilitě trhu paradoxně napomáhá i nesmírně byrokratické stavební řízení, díky čemuž se v Praze staví méně než v dalších metropolích regionu,“ soudí Jandík.

Ani on nepředpokládá plošný příchod špatného ekonomického období. „Krize nepřijde ze sektoru nemovitostí. Může se týkat pár segmentů a lokalit, kde se investoři ze zahraničí mohou splést v odhadu,“ dodává.

Řečníci konference Investice, pořádané týdeníkem Euro, se však shodli, že alespoň na příštích pár let bude potřeba změnit přístup k ukládání peněz. „Jako investoři jsme příliš zhýčkaní. Pamatujeme si krizi před jedenácti lety a od té doby šlo nahoru prakticky vše, do čeho jsme dali peníze. Je třeba, aby investoři začali pracovat, aktivně investovat a tím pomohli oddělit zrno od plev,“ soudí Lukáš Vácha s tím, že jako atraktivní se mu zdají akcie českých bank obchodovaných na burze či zajímavé příležitosti na Ukrajině.

Čtěte více o konferenci Investice:

Je dobrá doba na nákup firem. Ovšem s rozmyslem