Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Razítko finančního úřadu, ilustrační foto
Razítko finančního úřadu, ilustrační foto
Autor: čtk

Konec daně „z ničeho“. Soudní dvůr EU se zastal české firmy proti postupu Finanční správy

 Drchal 08. června, 22:12  -  Václav Drchal
Razítko finančního úřadu, ilustrační foto
Razítko finančního úřadu, ilustrační foto
Autor: čtk
08. června, 22:12

Soudní dvůr Evropské Unie vydal na začátku května rozsudek, který může být hodně důležitý pro české firmy. Až dosud platilo, že pokud jedna firma dodá druhé zboží a odvede z něj státu daň z přidané hodnoty, ovšem druhá firma za zboží nezaplatí, a navíc „krachne“, pak stát první firmě ono „zbůhdarma“ odvedené DPH nevrátí. Finanční správa díky tomu snadno vybírala daně, ovšem postižené společnosti měly smůlu.

Nyní se tato zažitá praxe bude muset změnit, protože podle soudního dvora nejsou příslušné české paragrafy v souladu s evropským právem. Může za to letitý spor pražské rodinné firmy A-Pack, která se zabývá kompletací zboží a výrobou obalů, s Odvolacím finančním ředitelstvím. V minulosti A-Pack mimo jiné pracoval pro kdysi velkou farmaceutickou společnost Delpharmea Nutraceuticals, ta však na podzim roku 2009 „spadla“ do insolvence a za odebrané zboží nezaplatila. Za svoji práci tedy A-Pack zaplaceno nedostal, zhruba půlmilionovou DPH však odvedl.

Jednatel společnosti A-Pack Roman Jakovec týdeníku Euro před časem řekl, že nechtěl být trestán dvakrát za nesolventnost svého obchodního partnera, a na jaře 2011 proto požádal Finanční správu aspoň o vrácení DPH: „Když přišel konec nadějí, že bychom mohli dostat vydělané peníze, řekl jsem si, že nevidím důvod, proč bychom měli platit ,daň z ničeho‘, jak jsem si to sám pro sebe pojmenoval.“

Mělo by Česko zrušit daň „z ničeho“?