Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jaké jsou výhody online půjčky?

Potřebujete doplnit svůj finanční rozpočet, ale do výplaty je daleko? Nebo se objevily…

Objevte e-shop specializovaný na obalové materiály

Dnes už není nic výjimečného vlastnit e-shop či jinak prodávat věci přes internet. Má to…

Let It Roll Open Air 2019 – Rozhovor Zdeněk Souček

Suki, vlastním jménem Zdeněk Souček, je jednou z nejdůležitějších postav české drum…

 Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
Autor: čtk

Komentář: Palermo nekončí, Palermo trvá

11. března, 13:07 - Daniel Petruška
 Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek
Autor: čtk
11. března, 13:07

Parafrází refrénu skupiny Lucie by se dala popsat situace, ve které se nyní nacházíme. Termínem „Palermo“ označil Andrej Babiš dobu, která předcházela jeho vstupu do politiky a v níž se u moci střídaly standardní politické strany. Naznačoval tím, že politici v propojení s byznysem tvořili mafiánské skupiny a on bude ten, kdo je rozpráší. Kromě toho, že se sám neobtěžoval s vysvětlováním, zda mezi takové byznysmeny nepatřil i on, čas ukázal, že to pravé Palermo přišlo až s ním a jeho hnutím.

Nesourodá skupina, tvořená jeho kamarády z KSČ a StB a novodobými bezpáteřními kariéristy, která navíc nemá žádné ideologické ukotvení, postupně roztahuje svá chapadla přesně podle vzoru italské mafie.

Jedna část justice a orgánů činných v trestním řízení dlouhodobě s Babišem spolupracuje, druhá, ta poctivá a statečná, je zastrašována, dehonestována a postupně zbavována reálného vlivu. Připomeňme v této souvislosti výměnu vedení policie, GIBS, o vyšetřovatelích konkrétních podezření na trestnou činnost Babiše a jeho věrných ani nemluvě. Orgány činné v trestním řízení nejsou schopny vyšetřování dokončit a předat tyto případy soudu. Členové Babišovy mafiánské rodiny mezitím dál parazitují na státu. Úplným mistrem je v tom zastupující kápo Jaroslav Faltýnek. Jeho rejdy kolem státních firem jsou již legendární.

V tomto světle se zpráva o zásahu protikorupční policie proti Faltýnkovi zprvu jevila jako pověstné světlo na konci tunelu. Ti naivnější z nás dokonce na chvíli začali věřit, že to s Českem ještě není tak špatné. Bohužel se ale zdá, že skutečnost je jiná. Je to velmi pravděpodobně moderní česko(slovenská) verze Noci dlouhých nožů! Co vede k takové úvaze?

První pochybnost vyvolává fakt, že celou akci řídí neblaze proslulé Vrchní státní zastupitelství v Olomouci (VSZ), které se ve spolupráci s Babišem podílelo na likvidaci Nečasovy vlády. Vzhledem k tomu, že personální obsazení VSZ zůstává přes tristní výsledky jeho práce léta stejné, lze jen těžko věřit, že by se najednou staří kamarádi obrátili proti Babišovi a jeho lidem. Zásah proti Faltýnkovi tak byl spíše proveden po dohodě s Babišem. Faltýnek začíná být díky svým aktivitám nepohodlný, ohrožuje jimi pověst hnutí ANO a navíc se občas zdá, že přerůstá Babišovi přes hlavu. Další rozehraná kauza by tak mohla být nástrojem, jak Faltýnka umravnit, nebo se ho v případě potřeby zcela zbavit.


Čtěte:

Mazal z Hané.Faltýnek přišel o výsadní postavení, s Babišem se ale udobřil

Faltýnek o sporu s Babišem: Názor pana předsedy prostě vyhrál


Druhá pochybnost je vyvolána načasováním celé akce. Na první pohled to vypadá tak, že policie a VSZ chtěly jeho vliv eliminovat. Babiš je v dalekém zahraničí, nemá tedy zdánlivě možnost do celé věci zasahovat. Jenže ve skutečnosti mu to přináší hned dvě výhody.

Zaprvé je mimo přímý dosah českých médií, takže nemusí odpovídat na otázky, které si sám - rozumějme ústy jím vlastněných médií – nepoložil. Zadruhé je to základ pro vytvoření dojemné historky, která bude svým obsahem velmi podobná útoku na Václava Klause v době jeho návštěvy Sarajeva v roce 1997, tzv. sarajevskému atentátu.

V podání PR oddělení ANO se tak můžeme brzy dočkat babišovské verze, která se bude nazývat „washingtonský atentát“. Babiš bude následně hrát s washingtonským atentátem dvojí hru. Bude tvrdit, že se tím prokázalo, že on nestál za státním převratem v roce 2013, když nyní ta samá parta prokurátorů „jde“ i do něj, a zároveň bude poukazovat na to, že zátah na jeho blízké je důkazem, že on neovlivňuje orgány činné v trestním řízení. Této hře se říká dvojitý blafák, který nedávno použil třeba turecký prezident Erdogan, když zinscenoval pokus o armádní převrat v Turecku v roce 2016 a následně zdecimoval justici, školství a další instituce v celé zemi.

Mimo veškerou pochybnost pak Babiš využije toto představení tragikomického dua Ištvan - Komár ke zvýšení preferencí pro volby do Evropského parlamentu. Zde použije již mnohokrát osvědčenou metodu kňourání a fňukání. Jeho tisk a píáristé budou do omrzení opakovat, že se jedná o kampaň, která má poškodit jinak naprosto nejlepší stranu a vládu, jakou Česká republika měla od svého vzniku. Heslo „kampáň“ bude omíláno donekonečna. Koneckonců, proč měnit taktiku, která tak dobře funguje, ne?

Je tudíž více než pravděpodobné, že akce olomouckého VSZ není blýskáním na lepší časy, ani světlem na konci tunelu, do kterého nás Babišovy mafiánské struktury dovedly. I v případě, že by se skutečně jednalo o nezávislou akci VSZ v Olomouci, nelze čekat zázraky.

Pokud by olomoučtí prokurátoři měli na Faltýnka „nabito“ zhruba stejně jako na Nečase, můžeme se dočkat maximálně toho, že Faltýnek bude muset dodanit darované kabelky. Spíše se ale bohužel jedná o ďábelský plán samotného Babiše, jak si dále upevnit pozici uvnitř vlastního hnutí i navenek. Na každém z nás tak je zodpovězení otázky, co můžeme udělat pro ukončení této hrůzovlády.

O kauze čtěte:

Faltýnek připustil jednání s Kapschem i se zástupci ÚOHS. Šlo mu prý o vypsání tendru

Kapsch odmítá, že by Feix byl obviněn z korupce

Ředitel Kapsche Feix a předseda ÚOHS Rafaj jsou podezřelí z korupce, kvůli mýtnému tendru


Čtěte také

Události  Čínský navigační systém BeiDou

Čínský navigační systém BeiDou je nejrozsáhlejší na světě. Na orbitě má 35 satelitů

Asijský list Nikkei upozornil na fakt, že čínský navigační systém BeiDou již má na orbitě…

24. srpna 2019

 Americký prezident Donald Trump

Trump znovu zatlačil na Čínu. Oznámil nové navýšení cel

Americký prezident Donald Trump v pátek v reakci na poslední kroky čínské vlády oznámil…

24. srpna 2019

 Český premiér Andrej Babiš během návštěvy USA

Svěřenská opona: Babiš má stále plnou kontrolu nad majetkem Agrofertu

Nejen právníci Evropské komise, ale i například černošický městský úřad či Krajský úřad…

24. srpna 2019

 Americký prezident Donald Trump

Trump pohrozil odvetou za francouzskou digitální daň. USA by mohly zavést clo na víno

Před odletem do Francie na summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 dnes americký…

24. srpna 2019

Události  Demonstrace v Hongkongu - ilustrační foto

Protesty v Hongkongu pokračují. Demonstranti se střetli s policií

Tisíce demonstrantů dnes během další vlny prodemokratických protestů vyšly do ulic…

24. srpna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 8 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Sami jsme šťastní, ale ostatní nemusíme
E-mail – dobrý sluha, nebo zlý pán?
Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?
V práci se vám nelíbí? Tak ji změňte
Je Česko kryptoměnovou těžební velmocí? Jak začít těžit?
Auta
Lynk & Co 03 Cyan je čtyřválcová předokolka, která na Ringu…
Porsche Taycan ukázalo své v podstatě poslední tajemství. Podívejte se, jak vypadá uvnitř
Kvíz: Uhodnete model auta na fotce?
Auto jako kafe: V Británii testují možnost koupit nový automobil na ulici v automatu
Videodojmy: Yamaha Niken
Hry pro příležitostné hráče