Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

 Muniční sklad - ilustrační foto
Muniční sklad - ilustrační foto
Autor: Martin Pinkas

Kdo ohlídá muničáky. Obrana plánuje zakázku na střežení skladů

Ondřej Stratilík 14. dubna, 12:30  -  Ondřej Stratilík
 Muniční sklad - ilustrační foto
Muniční sklad - ilustrační foto
Autor: Martin Pinkas
14. dubna, 12:30

Ve hře je zakázka za stamiliony a obrana opět zkouší obejít firmu Trade Fides.

Přesně před šesti lety to bylo velké pozdvižení. Od 19. března 2013, kdy bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek usedl do křesla ministra obrany, uběhlo jen pár dnů, ale novopečený šéf resortu neotálel. Se svými kolegy z vedení ministerstva rozhodl, že zakázku na střežení muničních skladů za téměř 1,2 miliardy korun získá bez soutěže firma Trade Fides. Tím chtěl fakticky prodloužit monopol brněnské společnosti, která se na vojenské muničáky přisála už v roce 2003 za éry Jaroslava Tvrdíka. „Resort obrany potřebuje zajistit ostrahu muničních skladů. Za výrazně výhodných finančních podmínek a transparentně. Výsledný návrh řešení tato kritéria splňuje,“ hájil tehdy Pickovo rozhodnutí Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.

Jenže po pár týdnech a projednávání ve vládě resort otočil. S Trade Fides uzavřel jen překlenovací smlouvu na dobu určitou, než připravil výběrové řízení. A i když se do něj nakonec přihlásily tři společnosti, pětiletý kontrakt za 459 milionů bez DPH získala v listopadu 2014 opět firma Trade Fides. „Výsledkem výběrového řízení je cena nižší o 78,5 milionu korun oproti předpokladu,“ pochvaloval si tehdejší ministr Martin Stropnický (ANO).

A protože smlouva vyprší na konci letošního roku, začala nyní obrana plánovat další výběr. Po špatné Pickově zkušenosti sice nechce kontrakt přímo přiklepnout, ale žádná velká změna se čekat nedá.

Připravujeme se

Ministerstvo obrany už vyzvalo případné zájemce o pokračování zakázky po 1. lednu 2020, aby se přihlásili. „Nová smlouva bude zajišťovat nepřetržitý servis spojený s informační podporou velitelství Vojenské policie (v Olomouci a Táboře - pozn. red.). Tyto služby by dle nové smlouvy měly být zabezpečeny po dobu pěti let,“ upřesňuje Marek Vala z obrany.

Zároveň ale nechce upřesnit, jaká je očekávaná hodnota zakázky. V minulosti ministerstvo předpokládaný objem kontraktu vždy zveřejnilo, aby se mohlo pochlubit, že nakonec dosáhlo finančně výhodnějšího řešení. Každopádně se dá předpovědět, že hodnota nové pětileté zakázky přesáhne hranici 600 milionů korun bez DPH.