Kauza Perun: obrana vyměřila výrobci vozidla 11milionovou pokutu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kauza Perun: obrana vyměřila výrobci vozidla 11milionovou pokutu

,

Přestože ministerstvo obrany ustoupilo od nákupu čtyř obrněných vozidel Perun, pře s jejich výrobcem graduje. Po firmě SVOS Přelouč chce nyní resort zaplatit zhruba jedenáct milionů korun za nedodržení smlouvy.

Penalizační faktura dorazila do přeloučského sídla společnosti SVOS loni v prosinci. Podle informací týdeníku Euro se v ní ministerstvo obrany domáhá zaplacení jedenácti milionů jako pokuty za to, že firma nesplnila kontrakt a nedodala čtyři obrněná vozidla Perun do 30. listopadu 2018.

„Smlouva jasně stanovila termín dodání i penále za jeho nedodržení,” reaguje Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany. Zádrhel vznikl tím, že na podzim roku 2018 došlo k prodloužení vojskových zkoušek, protože vozidlo z pohledu zkušební komise nesplňovalo všechny požadavky armády. A tím, že termín testů byl posunut až do června 2019, začala výrobci obrněnců hned od 1. prosince 2018 nabíhat penále. Ta se sčítala dalších 251 dnů, než ministerstvo nákup definitivně vypovědělo.

Jaroslav Černý, generální ředitel SVOS Přelouč, v otevřeném dopise směřovaném ministrovi Lubomíru Metnarovi (za ANO) označuje takový postup za „šikanózní.“ V listu, jehož kopii má týdeník Euro k dispozici, se Černý resortu ptá: „Tento postup jen podtrhuje, že ministerstvo obrany (…) činí kroky, jejichž cílem je způsobit naší společnosti škodu. Přijde vám v pořádku, že Ministerstvo obrany ČR nejdříve podepíše smlouvu, pak přestane plnit své závazky z ní vyplývající a následně se ještě pokusí protistranu finančně sankcionovat?“


Přečtěte si komentář: Flinty budou. Maňana

 Nekorektní souvislosti Pavla Párala


Firma argumentuje i tím, že přestože svého obrněnce k prodlouženým vojskovým zkouškám přistavila, zkušební komisaři s ním až do loňského června neprovedli ani jeden test.

I tahle věc nejspíš skončí u soudu. Už loni v listopadu podala společnost SVOS Přelouč k Obvodnímu soudu pro Prahu 6 dvě žaloby, kde si stěžuje na to, jak ministerstvo obrany ve zrušeném obchodu v hodnotě 94,5 milionu korun postupovalo.

Přečtěte si také:

Přeloučský výrobce předvedl obrněné vozidlo Perun pro armádu

V Česku vzniká unikátní bojové vozidlo. Koupí jej armáda

Čína v české armádě? V Přelouči se budou stavět teréňáky BAIC

Jak vypnout autopilota. Tendr na obrněnce může skončit průšvihem

Metnarovi stojí další kontrakt. Nákup obrněnců Titus za 6,5 miliardy

Válka barev. Němci kvůli 53miliardovému českému tendru přestříkali své bojové vozidlo

Ani napotřetí. Přilby pro české vojáky v testech opět selhaly

Ohodnoťte tento článek
Diskuze