Kartel dodavatelů stravenek? ÚOHS zahájil řízení se třemi firmami - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kartel dodavatelů stravenek? ÚOHS zahájil řízení se třemi firmami

, čtk,
Kartel dodavatelů stravenek? ÚOHS zahájil řízení se třemi firmami
Zdroj: Profimedia.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení ohledně možné kartelové dohody mezi třemi největšími dodavateli stravenek Chèque Déjeuner, Sodexo a Edenred. Informaci o zahájení správního řízení potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Firmy Sodexo a Edenred uvedly, že jsou přesvědčeny, že jednaly podle předpisů.

„Zahájení řízení v této věci mohu potvrdit, nicméně žádné další informace k probíhajícím šetřením možných zakázaných dohod neposkytujeme,“ uvedl Švanda.

Firmy Sodexo Benefity a Edenred CZ potvrdily, že již obdržely oznámení o zahájení řízení. Obě ale tvrdí, že zákon neporušily. „Jsme přesvědčeni, že jsme vždy respektovali zákon a jednali v souladu s naším etickým kodexem,“ uvedla Tereza Knířová za Sodexo Benefity. „Společnost je přesvědčená, že jedná v souladu s právními předpisy České republiky,“ uvedl mluvčí Edenred CZ Marek Pražák. Zástupci obou firem doplnili, že Sodexo i Edenred jsou připraveny poskytnout ÚOHS veškerou součinnost.

Stravenky jsou podle průzkumů nejoblíbenějším firemním benefitem. V poslední době roste na trhu se stravenkami konkurence. Na jaře spustily stravenkovou platební kartu obchodní řetězce Lidl a Kaufland. Loni na trh vstoupila také investiční skupina Arca Capital s Gusto Kartou.

V České republice nakupuje potraviny na stravenky zhruba 1,3 milionu obyvatel, což je více než 12 procent. Největší benefit pro zaměstnavatele je skutečnost, že stravenky patří mezi daňově uznatelné náklady, a to do výše 55 procent hodnoty stravenky. Tuto částku si tedy lze odečíst ze základu daně. Zbývajících 45 procent hodnoty stravenky si většinou doplácí zaměstnanec. Nejčastěji dostávají zaměstnanci stravenky ve formě papírových poukázek, v poslední době se čím dál více prosazují i jako čipové karty.

Dále čtěte:

Vstup CITIC do CEFC nebude mít vliv na hospodářskou soutěž, rozhodl ÚOHS

Milkovi se nelíbí prodej mléka za korunu v Kauflandu. Podá podnět ÚOHS

Pokuta přes půl miliardy eur. Komise potrestala kartel dodavatelů automobilek a přepravců


Ohodnoťte tento článek
Diskuze