Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

 Vaduz, hlavní město Lichtenštejnska
Vaduz, hlavní město Lichtenštejnska
Autor: Shutterstock.com

Lichtenštejnsko se rychle oklepalo z daňové aféry. Za prací tam migrují bohatí Švýcaři

Jan Brož 06. července, 18:00  -  Jan Brož
 Vaduz, hlavní město Lichtenštejnska
Vaduz, hlavní město Lichtenštejnska
Autor: Shutterstock.com
06. července, 18:00

Před deseti lety dopadla na Lichtenštejnsko plnou silou rozsáhlá daňová aféra. Knížectví se z ní vzpamatovalo nečekaně rychle.

V třípatrové budově by mohla sídlit třeba okresní správa sociálního zabezpečení nebo místní poliklinika. Nenápadná béžová stavba u frekventované silnice vedoucí přes Vaduz ničím příliš nezaujme, přesto ji z protějšího chodníku horlivě fotografuje hlouček asijských turistů. Modrobílé logo LGT s knížecí korunkou totiž prozrazuje, že právě zde vypukl před deseti lety jeden z největších daňových skandálů v evropské historii.

Bývalý zaměstnanec banky prodal tehdy německé tajné službě cédéčko s daty stovek klientů. Ti přes LGT spadající do podnikatelského impéria knížecí rodiny Lichtenštejnů ukrývali v šesté nejmenší zemi světa majetek před finančními úřady. Následný mezinárodní tlak pod taktovkou Angely Merkelové neměl daňový ráj vklíněný mezi Rýn a Alpy šanci ustát.

K tomu přibyla finanční krize a masivní posílení švýcarského franku. Smrtící mix pro silně proexportně orientovanou ekonomiku, mohlo by se zdát. Po deseti letech je však Lichtenštejnsko minimálně stejně bohaté, ne-li bohatší než dříve a jako jediná země na světě se může chlubit třeba tím, že má více pracovních míst než obyvatel a superbohatí Švýcaři tam migrují za prací.

„Stabilita,“ zaznívá ze všech stran odpověď jako recept na prosperitu země. Není to fráze, Lichtenštejnci mají stability opravdu hodně. Konkrétně 300 let, tolikáté výročí existence totiž letos slaví země, od které se lze v lecčems inspirovat.

Už ani šedá zóna

Zprvu to nevypadalo vůbec dobře. Po aféře s cédéčky knížectví postupně přistoupilo na automatickou výměnu informací mezi státy a padlo proslulé bankovní tajemství. Podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Kláry Křehlové má Česko s Lichtenštejnskem účinnou smlouvu o dvojím zdanění a výměnu informací o daňových záležitostech lze provádět od roku 2015. „Dále je Lichtenštejnsko od roku 2016 signatářskou jurisdikcí Úmluvy o vzájemné správní pomoci v daňových záležitostech, podle které lze také provádět mezinárodní výměnu informací,“ dodala Křehlová.