zavřít

Ty to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Mezinárodní řidičský průkaz
Mezinárodní řidičský průkaz
Autor: Shutterstock

Chystáte se jezdit v USA či Rusku? Nezapomeňte si s sebou vzít mezinárodní řidičský průkaz

22. října 2019, 16:10 - Tomáš Bohuslav
Mezinárodní řidičský průkaz
Mezinárodní řidičský průkaz
Autor: Shutterstock
22. října 2019, 16:10

Zatímco na silnicích a dálnicích nacházejících se na území Evropské Unie, Švýcarska, Lichtenštejnska či Norska si vystačíte s vaším běžným řidičákem, jinde ve světě byste mohli narazit. Pakliže u sebe nebudete mít také mezinárodní řidičský průkaz, riskujete v lepším případě zamítnutí vaší žádosti o zapůjčení vozidla, v tom horším pak pokutu či úhradu nákladů vzniklých při nehodě navzdory platné pojistce.

Technicky vzato není mezinárodní řidičský průkaz nic jiného než pouhým oficiálním překladem vašeho standardního řidičského průkazu. O doklad jako takový se v žádném případě nejedná. Kdo by si snad myslel, že smí řídit pouze na základě tohoto dokumentu, byl by poněkud na omylu. Protože když už na to přijde, lze oba typy průkazů předložit výhradně dohromady.

Jak již bylo zmíněno v samotném úvodu, pakliže budete mezinárodní řidičák potřebovat, bude to mimo území členských států Evropské Unie, potažmo Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska.

Je libo “švýcarský“, nebo raději „rakouský“ řidičák?

Seznam zemí, kde je mezinárodní řidičský průkaz vyžadován, je poměrně obsáhlý a zároveň i specifický tím, že má hned dvě svá provedení. Existují totiž dva druhy tohoto dokumentu. První vychází z ženevské úmluvy z roku 1949, druhý z úmluvy vídeňské podepsané o 19 let později.

Rozdíl mezi oběma variantami je přitom vcelku zásadní. Liší se totiž délkou své platnosti. Zatímco „ženevský“ mezinárodní řidičák má platnost pouhý jeden rok, „vídeňský“ hned tři.

Mezi státy, jež v roce 1949 podepsaly ženevskou úmluvou patří Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe.

Vídeňskou úmluvu z roku 1968 pak ratifikovaly Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam, Zimbabwe.

Že je v těchto seznamech většina států uvedena dvakrát? Nevadí. V takovém případě platí na jejich území oba typy mezinárodních řidičských průkazů najednou.

Kde po vás mohou mezinárodní řidičák vyžadovat?

Situací, kdy během svých zahraničních toulek mezinárodní řidičák skutečně využijete, je celá řada. Pakliže se do některé z těchto zemí vydáte, mohou jej po vás vyžadovat například v autopůjčovně či během běžné silniční kontroly.

Důležité však je v tomto ohledu zdůraznit slůvko „mohou“. Často se totiž stává, že nad ním úředníci, potažmo strážci zákona nebo někdo jiný pouze a jen mávne rukou. Spoléhat na tyto praktiky vždy a všude by se vám nicméně příliš vyplatit nemuselo. Záleží na konkrétní situaci a náladě zainteresované osoby.

Pakliže jej po vás budou chtít v autopůjčovně, přičemž vy ho mít nebudete, dost možná se stane, že vám vozidlo vůbec nepůjčí. Zastaví-li vás za jízdy policista, hrozí vám pokuta. Pokud byste ovšem způsobili například dopravní nehodu, může dojít na situaci, kdy pojišťovna odmítne uhradit náklady za způsobenou škodu, potažmo za lékařské ošetření, přestože jste si pojištění předtím řádně sjednali.

Kde o mezinárodní řidičský průkaz žádat?

O mezinárodní řidičák se podobně jako o ten klasický žádá na dopravním odboru na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Zda se jedná o úřad, pod jehož působnost spadá vaše trvalé bydliště, je přitom od loňského roku vcelku jedno.

S sebou si každopádně nezapomeňte vzít platný (standardní) řidičák a občanský průkaz (potažmo pas společně s potvrzením o ztrátě či odcizení občanského průkazu). Úřednici za přepážkou je rovněž potřeba předložit jednu pasovou fotografii o rozměrech 3,5 x 4,5 cm.

Mezinárodní řidičský průkaz vám bude vydán bezodkladně, tedy na počkání. Počítejte však se správním poplatkem 50 Kč. Samotnou žádost vyplníte na místě, můžete si však také stáhnout dopředu z oficiálních stránek ministerstva dopravy. A pokud byste si náhodou nebyli na úřadě jisti, který z výše uvedených druhů mezinárodního řidičáku ve vaší cílové země potřebujete, úředníci vám poradí.

Dále čtěte:

Bez zelené karty ani kilometr. Kdo ji při kontrole nepředloží, dostane pokutu

Porušení zákazu předjíždění: Jaké jsou sankce, kolik bodů a hrozí zákaz řízení?

Elektrokoloběžky na chodníky nesmí, uvedlo ministerstvo dopravy


Čtěte také

Emisní povolenky, ilustrační foto

Výnosné povolenky. Obrat obchodů loni stoupl na rekord

Obrat obchodů s emisními povolenkami v loňském roce celosvětově vzrostl o 34 procent na…

25. ledna 2020

 Marian Jurečka

Výborného vystřídal v čele lidovců Jurečka, chce odstranit poraženectví

Opoziční KDU-ČSL povede poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Delegáti…

25. ledna 2020

Pivovar Kout, ilustrační foto

Zkažené koutské pivo. Tradiční pivovar uvízl ve stavu klinické smrti

Tradiční podnik Kout na Šumavě zavřel, uvnitř zůstaly stovky hektolitrů piva.

25. ledna 2020

 Byty v Berlíně - ilustrační foto

Naděje na zkrocení bytové krize v nedohlednu. Ceny nájmů v Německu prudce rostou

Levná Žitava je jen anomálie. Bydlení v Německu prudce zdražuje, řešení hledají radnice…

25. ledna 2020

 V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví - ilustrační foto

V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví. Bankám hrozí miliardové ztráty

Divoký vývoj úrokových sazeb dal vzniknout novému fenoménu. Turistika klientů za…

25. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Auta
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji…
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí na podzim spolu s faceliftem
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Hry pro příležitostné hráče