Pojede na fotony. Jak bude vypadat auto poháněné sluncem? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pojede na fotony. Jak bude vypadat auto poháněné sluncem?

,

Mnichovská automobilka Sono Motors zveřejnila detaily návrhu prvního sériově vyráběného elektromobilu, který bude částečně poháněn sluncem. Fotovoltaické panely jsou integrovány v karoserii. První vozy by měly být dodány kupcům během tohoto roku, cena je stanovena na 25 tisíc eur (642 500 korun).

Elektromobil Sion od německé firmy Sono Motors si již objednalo podle výrobce přes 9500 zákazníků. Fotovoltaické články jsou integrované v karoserii a v případě černé barvy vozu téměř nejsou vidět. Mohou zvýšit dojezd vozu až o 34 kilometrů. Pokud je zataženo, mělo by to být asi deset kilometrů navíc. Běžný dojezd s 35kWh baterií má být 250 kilometrů. Maximální rychlost automobilu je 140 kilometrů v hodině.

Deník Die Welt vůz chválí s tím, že by mohl na trhu s elektromobily uspět, především díky své cenové dostupnosti. I přes zvýšení ceny o 5 tisíc eur na 25 tisíc eur (642 500 korun), se jedná o jeden z nejlevnějších plně elektrických vozů na trhu. První dodávky zákazníkům mají být uskutečněny v průběhu tohoto roku, slibuje výrobce.


Nejočekávanější elektromobily roku 2019:

Harley i Porsche: pět nejočekávanějších elektrovozidel

 Audi e-tron


Interiér v místě řidiče automobilu je téměř totožný s autem BMW i3, Sono Motors nakupuje díly od stejných výrobců jako BMW. Vnější zrcátka jsou zase totožné s vozy Ford. Až 80 všech komponentů pochází od subdodavatelů jiných automobilek. Sion má originální klimatizaci, která je vybavena mechem z Islandu, jenž zachycuje jemný prach ze vzduchu a vydrží dva roky.

Auto Sion má být ideálním společníkem do města a jako druhé auto pro rodiny s dětmi. Elektromobil má zástrčku také pro domácí dobíjení, to ale trvá 13 hodin. V běžné dobíjecí stanici by to mělo být 3,5 hodiny, v rychlonabíjecí stanici CCS 30 minut.

Koupili byste si "sluníčkový" vůz Sion?

Dále čtěte:

Lyft před vstupem na burzu: V zisku možná nebudeme nikdy

Poměr cena výkon? U Němců vede Škoda

Elektrický koncept Škoda Vision iV naznačuje, jak bude vypadat interiér Škodovek

Škoda do dvou let uvede dvacet nových modelů. První elektromobil nabídne letos

 Škoda Vision E