Jaderný odpad nikdy nikoho nezabil, říká ekonom McAfee. Kritizuje klimatický moralismus - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jaderný odpad nikdy nikoho nezabil, říká ekonom McAfee. Kritizuje klimatický moralismus

,
Jaderný odpad nikdy nikoho nezabil, říká ekonom McAfee. Kritizuje klimatický moralismus
Zdroj: Profimedia.cz

Americký ekonom Andrew McAfee rád provokuje svými názory. Tvrdí, že by se lidé neměli trápit vinou za změnu klimatu. Kritizuje i aktivistku Gretu Thunbergovou za její klimatický moralismus.

Americký ekonom z prestižního technologického institutu MIT Andrew McAfee (nepleťte si s autorem antivirového programu Johnem McAfee), jež zkoumá dopady digitalizace a nových technologií na současnou civilizaci, se ve své poslední knize More from Less podrobněji zabývá dopady klimatické změny.

Jeho hlavní tezí je, že právě co největší ekonomický růst je nejlepší odpovědí na změnu klimatu. Proto je kritikem studentského hnutí Fridays For Future a aktivistky a mediální celebrity Grety Thunbergové.

„Navrhuje nesprávná opatření,“ řekl McAfee v rozhovoru pro německý deník Handelsblatt. Podle něj není potřeba, aby se v lidech vyvolával přehnaný pocit viny, že mohou za změny klimatu. I když oceňuje, že Thunbergová vyvolala globální diskuzi o klimatu, podle něj je řešení právě v podpoře nových technologií a nikoliv ve vzdání se současného blahobytu. „Apokalyptické vize mohou ublížit, protože si mnoho lidí začne myslet, že už není naděje,“ odmítl klimatický moralismus.

McAfee tvrdí, že v Americe roste ekonomika a zároveň v posledních deseti letech stagnuje spotřeba energie. Právě podpora technologického pokroku může podle něj nejlépe přispět k řešení klimatické otázky.

Přehřátá planeta, nebo trochu jaderného odpadu?

I z tohoto důvodu McAfee obhajuje jadernou energetiku. Argumentuje tím, že kritizovaný jaderný odpad, který v reaktorech při výrobě elektřiny vzniká, nikdy nikoho nezabil. Celkem podle něj nehody v jaderných elektrárnách přímo usmrtily 120 lidí. U uhelných elektráren to je v důsledku znečištění ovzduší daleko vyšší číslo, asi milion ročně.

„Co je naléhavější problém: přehřátá planeta, nebo trochu jaderného odpadu? Věděl bych, který problém řešit jako první,“ zdůraznil. Proto se přimlouvá, aby se pokračovalo v jaderném výzkumu a vývoji, protože tento zdroj stále považuje za nejbezpečnější formu výroby energie.


Americký sen demokratického senátora: Dotujme elektromobily 462 miliardami dolarů

Americký senátor Charles Schumer, ilustrační foto

Nemůžeme Indii a Číně zakázat spotřebu energie

Americký ekonom argumentuje i tím, že není možné nejlidnatějším zemím světa, jako jsou Čína a Indie, zakázat spotřebovávat více energie. „Musíme pomáhat těmto zemím přejít na co nejefektivnější technologie co nejdříve. Není to žádná magie,“ vysvětlil.

McAfee sází na sílu tržní ekonomiky. Nástup nových technologií musí jít ruku v ruce s větším ziskem pro firmy, které budou na technologické revoluci vydělávat. Chválí například přístup firmy Microsoft, jež chce snižovat produkci oxidu uhličitého až do záporné bilance. Už v roce 2030 chce být společnost uhlíkově negativní.

Aby se ale produkce skleníkových plynů celosvětově začala výrazněji snižovat, podporuje regulaci ve formě zavedení uhlíkové daně. Takové opatření by zase pomohlo rychlejšímu prosazení nových udržitelnějších technologií.

Dále čtěte:
Zfušované dotace na elektromobily raději ne. Na Slovensku se prodeje propadly

Uhelná elektrárna Datteln bude také hodně špinavá. Emise neklesnou

Rozštěpená Evropa: Vattenfall musel v Německu reaktory odpojit, ve Švédsku do nich investuje

Větrníky, kam se podíváš. Odpor lidí k turbínám chtějí němečtí politici zlomit penězi

Kdo zaskočí za reaktory, když nebude foukat a svítit, ptá se vlivný německý ekonom Sinn

Jaderný odpad nikdy nikoho nezabil, říká ekonom McAfee. Kritizuje klimatický moralismus
4.8 (95%) 8 hlasování
Diskuze