Inflace zpomalila na 2,3 procenta. Hlavně díky mírnému růstu cen dovolených - Euro.cz

Přihlášení

Inflace zpomalila na 2,3 procenta. Hlavně díky mírnému růstu cen dovolených

, čtk,
Inflace zpomalila na 2,3 procenta. Hlavně díky mírnému růstu cen dovolených
Zdroj: Michal Nosek, archiv

Meziroční růst spotřebitelských cen v září zpomalil na 2,3 procenta ze srpnových 2,5 procenta. Oproti loňskému září zdražilo hlavně bydlení, dále pak potraviny a nápoje. Ke zmírnění inflace přispělo především nižší tempo růstu cen dovolených. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční inflace byla nižší, než očekávala Česká národní banka (ČNB) i analytici.

Proti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,3 procenta, což byl podle statistiků největší meziměsíční pokles cen od listopadu 2015. „Jako každoročně byly v září oproti srpnu nižší hlavně ceny dovolených s komplexními službami díky končící letní sezóně. V souvislosti s nově zavedenými celostátními slevami v autobusové a železniční dopravě se též snížily ceny dopravních služeb,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Za meziročním zmírněním inflace stálo především nižší tempo růstu cen dovolených. V září meziročně vzrostly o 1,9 procenta, v srpnu přitom stouply o 13,6 procenta. Nižší byl i růst cen pohonných hmot, ceny dopravních služeb pak přešly ze srpnového růstu o jedno procento v pokles o 7,2 procenta v září. Ceny za potraviny naopak růst zrychlily, vliv na to měla hlavně dražší zelenina. Připlatit si spotřebitelé museli i za jogurty, mléko, vejce, ovoce nebo alkoholické nápoje.

Cz Inflation Rate

Zdroj: IEconomics.com

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly opět největší vliv ceny v oddíle bydlení. Ceny nájemného z bytu stouply o 3,5 procenta, vodného o 1,8 procenta, stočného o 1,3 procenta, elektřiny o 5,6 procenta a tuhých paliv o 4,9 procenta.

Naopak na meziroční snižování cenové hladiny v září nadále působil pokles cen oděvů nebo telefonních a faxových služeb.

Zářijová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu nižší, než odhadovala v aktuální prognóze ČNB. Uvedl to ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. Důvodem byl podle něj byl mimo jiné vývoj regulovaných cen související se slevami na jízdné.

Přečtěte si také:

Social Watch: Největšími problémy Česka jsou nedostupné bydlení a růst exekucí

Konec lichvy? Ještě ne. Některé firmy se naučily zákon o spotřebitelském úvěru obcházet

50 tisíc migrantů. Hypotéku letos refinancuje rekordní počet Čechů

Důvěra v ekonomiku mírně stoupla. Spotřebitelé se ale obávají růstu cen

Banky fandí spotřebě. Úvěry pro domácnosti dál zlevňují

Diskuze