Hrozí katastrofa, varuje JP Morgan před změnou klimatu. Sama přitom podporuje fosilní paliva - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Hrozí katastrofa, varuje JP Morgan před změnou klimatu. Sama přitom podporuje fosilní paliva

,
Hrozí katastrofa, varuje JP Morgan před změnou klimatu. Sama přitom podporuje fosilní paliva
Zdroj: čtk

Před dopady klimatické změny varuje už i americký bankovní gigant JP Morgan. Podle jeho ekonomů hrozí dokonce „konec lidského života, jak jej známe“. Banka je přitom sama dlouhodobě terčem kritiky, že ke znečišťování ovzduší sama výrazně přispívá.

Banka JP Morgan si nechala udělat nezávislý průzkum, jehož výsledky poslala svým klientům. Ekonomové David Mackie a Jessica Murrayová ve zprávě nešetří velkými slovy a zásadními varováními.

„Nemůžeme vyloučit katastrofické následky, při kterých může být lidský život, tak jak jej známe, v ohrožení,“ uvádějí ekonomové ve zprávě.  Podle nich uhlíkové emise mohou ovlivnit klima na několik staletí dopředu a způsobit nenávratné škody.

Hrozí migrační vlny či hladomor

Autoři zprávy uvádějí, že klimatická změna může mít vliv na ekonomický růst, akcie, zdraví či délku lidského života. Kromě toho může způsobit hladomor a spustit další migrační vlny. Vedlejšími efekty pak budou politické napětí a rostoucí konflikty ve světě.


Řešení klimatické krize? Kapající voda má rozzářit žárovky nebo dobít mobil


Nejúčinnějším způsobem boje s klimatickou změnou je podle ekonomů JP Morgan dosažení nulové emise uhlíku do roku 2050, po které už volá řada organizací, aktivistů i politiků. Mackie a Murrayová by zavedli globální uhlíkovou daň. K tomu ale podle nich v dohledné době nedojde. „Je to globální problém, ale žádné globální řešení není v dohledu,“ obávají se.

JP Morgan se k hrozbám klimatické změny vyjadřovala už dříve, nikdy však její analytici nevolili tak silná prohlášení a naléhavý tón.

Největší investor do fosilních paliv

Americká banka je už několik let terčem velké kritiky, podle které nese na stále se zhoršujících podmínkách velkou vinu. Konkrétně jde o její investice do fosilních paliv. Podle zprávy organizace The Rainforest Action Network byla JP Morgan mezi bankami během let 2016 až 2018 dokonce největším světovým investorem do fosilních paliv.

Profesor filozofie na University of East Anglia a mluvčí organizace Extinction Rebellion Robert Read v reakci na zprávu JP Morgan řekl zpravodajskému webu BBC, že pokud banka tvrdí, že je v ohrožení lidská rasa, měla by změnit své směřování. „Je dobře, že začali říkat pravdu. Ale není dobře, že zůstávají silným podporovatelem fosilních paliv,“ uvedl.