Speakers´ Corner: Jak pomáhá česká věda proti koronaviru? - Euro.cz

Přihlášení

Speakers´ Corner: Jak pomáhá česká věda proti koronaviru?

Vojtěch Adam,
Speakers´ Corner: Jak pomáhá česká věda proti koronaviru?
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Zásadní je objevit účinnou vakcínu. Pokud to nepůjde snadno nebo bude vše trvat příliš dlouho, lze se soustředit na antivirotika. A na ta jsou právě Češi světovými experty.

Celý svět nyní usilovně vyvíjí a testuje vakcínu na koronavirus. Odborníci se ale shodují, že i když výzkumné ústavy i společnosti dělají, co mohou, může trvat klidně i rok, než bude možné vakcínu použít.

Zachrání nás česká antivirotika nebo materiály schopné „zabít“ virus?

A čím může v boji proti koronaviru přispět česká věda? Především díky odkazu profesora Holého jsou Češi bráni jako experti na léky typu antivirotik. V současné době probíhají i v českých laboratořích testy na nové léky, které by mohly pomoci v boji proti aktuálnímu typu koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19.

Čeští vědci patří ke světové špičce v oblasti chemického výzkumu. To je náš silný obor, o nějž se zasloužil profesor Holý a jeho tým v oblasti syntézy léčiv. Pomohl tím nastartovat i další české týmy chemiků, na které se obrací všichni důležití světoví hráči při vývoji nových léků.

Vedle léků může být další zbraní proti koronaviru vývoj nových materiálů, které by byly schopné virus „zabít“ při kontaktu. Z takového materiálu by se poté mohly dělat ty nejčastěji kontaminované předměty denní potřeby, jako jsou třeba kliky nebo podlahy. I zde jsou čeští vědci velmi aktivní.

Peníze jsou až na prvním místě

Výzkum léčiv je finančně jeden z nejnáročnějších a také trvá dlouhou dobu, než se podaří určitý konkrétní objev aplikovat a dostat k lidem. Čeští vědci se proto obávají, aby kvůli současné a nejspíše dlouhodobé ekonomické krizi nedošlo ke krácení příspěvků a investic směřujících právě do tuzemské vědy.

Kritický nedostatek peněz tento typ výzkumu zcela zdevastuje, nikoliv zastaví. Týmy se prostě rozpadnou, nenávratně. Zní to trochu fatalisticky, ale ve vědě to tak. Pokud tým nemá peníze, zaniká a je velmi nepravděpodobné, že vznikne znovu.

Autor je vedoucím Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně

Diskuze