Doma nejlíp. Lidé jsou při práci z domova efektivnější, tvrdí výzkumníci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Doma nejlíp. Lidé jsou při práci z domova efektivnější, tvrdí výzkumníci

,
Doma nejlíp. Lidé jsou při práci z domova efektivnější, tvrdí výzkumníci
Zdroj: Shutterstock

Lidé v home office jsou výkonnější a efektivnější, než když pravidelně chodí do společných prostor.

Doba koronavirová byla časem home office. Stovky milionů lidí po celém světě nuceně pracovaly z domova a mnoho z nich už při domácí práci také zůstane. Masový návrat do administrativních a kancelářských center se zatím nekoná. Koronavirus se stal příležitostí k reorganizaci firem a jejich workflow, což platí i pro řadu českých společností, které začínají pracovat s „horkými stoly“ (hot desks), tedy s časově omezeným pronájmem kanceláří.

Na práci z domova si budou muset zvyknout i studenti. Například americká Harvardova univerzita oznámila, že kapacity svého kampusu ve Spojených státech kvůli opatřením proti viru naplní v novém školním roce jen ze čtyřiceti procent, ostatní studenti se budou muset připravit na studium prostřednictvím sítí a videokonferencí.

Všichni se ale ptají, jak tento přechod na studium a práci na dálku ovlivní kreativitu jednotlivců a celých týmů a jak změní psychickou zátěž lidí, kteří možná na takovou sociálně-kognitivní proměnu nejsou připraveni.

Plus 48 minut

Zmiňovaný Harvard (konkrétně Harvard Business School) ve spolupráci s New York University zveřejnil nedávno na toto téma zajímavou studii, která přinesla pro mnohé velké překvapení: lidé jsou v domácí kanceláři výkonnější a efektivnější, než když pravidelně chodí do společných prostor, a pracují dokonce v průměru o 48 minut déle než v běžných kancelářských komplexech.

\"\"

Společný tým obou institucí sledoval a vyhodnocoval digitální data o práci více než tří milionů lidí v 21 tisících firmách…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?