Dodávky z USA se zasekly. Obrana nedostala výstroj pro piloty za 24 milionů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Dodávky z USA se zasekly. Obrana nedostala výstroj pro piloty za 24 milionů

,

Už loni v červenci měli čeští piloti bitevníků L-39 a L-159 dostat nové záchranné doplňky. Jenže materiál nakoupený přes americký vládní fond stále není v Česku.

„Zpoždění je způsobeno americkou stranou při plnění smlouvy vláda-vláda,“ potvrzuje Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Resort ale nechce kontrakt zrušit, navíc nemůže uplatnit ani penále. „Přes americkou ambasádu jsme urgovali americkou stranu a ta se snaží stav napravit. Dodávky jsou nově přislíbeny na druhý až třetí kvartál letošního roku,“ tvrdí mluvčí.

Podle smlouvy z 11. července 2016 se Spojené státy přes svůj fond FMS zavázaly dodat českým pilotům výstroj v přepočtu za 24,3 milionu korun. Jde o osobní záchranné prostředky, které letce chrání v případě nehody, a seznamovací výcvik s novou výstrojí.

Zaseknutá dodávka z USA netrápí jen letectvo, ale i státní podnik VTÚ. Ten má s ministerstvem obrany dohodu, že po dodání výstroje provede její certifikaci a zkoušky. Za to si má přijít na 8,8 milionu korun. Celkově tak bude ministerstvo platit 33,1 milionu.


Co bude s vrtulníky? Hnutí ANO zadělalo Česku na mezinárodní skandál


„Podnik VTÚ jsme vybrali také proto, že od začátku projektu L-159 byl odborným dozorem pracujícím ve prospěch Armády ČR a oponentem pro výrobce letounu Aero Vodochody,“ vysvětluje Jiří Caletka.

Zpoždění dodávek materiálu přes americký vládní fond FMS není pro českou armádu nic nového. Loni se tak například zadrhl urgentní nákup neprůstřelných vest za 52 milionů.

Čtěte také:

Opata bude náčelníkem generálního štábu. Jeho jmenování schválila vláda

 Generál Opata a plukovník Lustyk