ČEZ uspěl ve sporu s Lesy ČR o poškozené stromy

Jan Brož 26. února, 16:10  -  Jan Brož
26. února, 16:10

Městský soud v Praze zamítl v prvoinstančním rozhodují žalobu Lesů České republiky na energetickou společnost ČEZ kvůli náhradě škody za lesní porosty poškozené emisemi. V letitých sporech mezi průmyslem a lesníky jde o stovky milionů korun.

V aktuálním případě požadoval státní podnik Lesy České republiky (LČR) po polostátním ČEZ 17,7 milionů korun za škody způsobené v letech 2009 a 2010 plus osm milionů za úroky z prodlení a náklady řízení.

Nejen ČEZ, ale i další producenti emisí argumentují tím, že díky investicím do ekologizace už léta nepoškozují lesní porosty v takové míře, jako tomu bylo v minulosti. „Lesy ČR nevycházejí ze skutečného stavu lesního porostu, ale pouze ze svých interních údajů, které jsou v rozporu s realitou, která je zřejmá i běžnému návštěvníkovi lesa. Lesy ČR škodu vyčíslují na základě vzorců vycházejících z osmdesátých let, kdy se předpokládalo, že emisní kalamity budou pokračovat. Skutečnost je však dnes už zásadně jiná,“ uvedl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. K této argumentaci se podle energetické firmy přiklonil i Městský soud v Praze.

Podle mluvčí LČR Evy Jouklové není rozsudek zatím pravomocný, proto se k němu podnik nechce vyjadřovat. Podobných sporů však existují desítky a netýkají se zdaleka jen ČEZ, ale i řady dalších elektráren, tepláren a jiných průmyslových provozů. V souhrnu jde o stovky milionů korun.


Poprask v Bulharsku: úřady prověří prodej aktiv ČEZ


V minulosti soudy většinou dávaly za pravdu LČR. To se v poslední době mění. Od počátku roku vrátil odvolací soud k novému projednání dvě žaloby LČR o celkem 50 milionů korun na Energotrans a ČEZ a Elektrárnu Tisová. V jiném případě rozhodl o snížení nároků o 30 procent. Znečišťovatelům pomohl i nový občanský zákoník. Aktuální případ však naznačuje, že soudy budou chtít po lesnickém podniku škody lépe zdůvodnit.

LČR vyčíslují míru poškození vlastními znaleckými posudky a také s pomocí osmnáct let staré vyhlášky ministerstva zemědělství. Právní předpis čelí kritice kvůli své zastaralosti a resort už přislíbil normu přepracovat. Novelizovaný návrh se však oproti očekávání škodami způsobenými škodlivinami v ovzduší vůbec nezabývá.

Podle Jouklové přesto nelze z nejnovějšího rozhodnutí předjímat, že by se soudy začaly přiklánět k průmyslníkům. „Nejde o trend, ale ojedinělé rozhodnutí soudu prvního stupně,“ uvedla Jouklová.

Čtěte také:

Zisk Lesů ČR bude nižší o 600 milionů. Kvůli říjnové vichřici

Česko by mělo snížit stavy divočáků až o 90 procent, říká ministr zemědělství MilekSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Na hypotečním trhu se rozhořívá souboj o tržní podíly
Divoši v SUV z pohledu pojištění
Jaké je vstupné na naše zámky? A kdy mají zavřeno?
Jaké příjmy jsou v penzi daňově výhodné?
Kdy vzroste rodičovská? O kolik? A koho se zvýšení bude týkat?
Auta
Mobily lze na dálku sledovat i bez vědomí uživatele. Není…
Škoda Koadiq GT se ukazuje na prvních fotkách. Zatím neoficiálně
Video: Range Rover Sport SVR zajel v Goodwoodu rekord na dvou kolech
The Beast vs. Cortege: Putinova limuzína je větší, hezčí a modernější než Trumpův speciál
Elektrický nástupce BMW Isetta jde do výroby. První zákazníci se dočkají v prosinci
Technologie
Trendu podlehli i další větší výrobci. Kdo výřez v displeji nabídne teď?
Samsung vyrobil první paměť LPDDR5. Mobily díky ní zrychlí a déle vydrží
Tip: Doplňky z Chromu oficiálně v Opeře. Jak provést instalaci?
Simulace ve Fifě už třikrát za sebou správně odhadla vítěze MS
Co je to HbbTV a jak jej naladit: Vše o hybridním vysílání
Hry pro příležitostné hráče