Český startup vyvinul nový odsávací systém pro zubaře. Chrání před nákazou covid-19 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Český startup vyvinul nový odsávací systém pro zubaře. Chrání před nákazou covid-19

,

Zubaři patřili mezi nejzranitelnější skupiny nemocí covid-19. Kvůli nedostatku ochranných pomůcek, který v České republice panoval na počátku pandemie, měli značně omezené možnosti péče o pacienty. Vývojový tým ze startupu Asana-Dental proto navrhl a zkonstruoval odsávací systém pro zubaře a dentální hygienisty. Odsávací mechanismus vytváří vzduchový štít zabraňující šíření potenciálně nebezpečného aerosolu z úst pacienta. Na vývoji a výrobě se podíleli také odborníci na 3D tisk z dílny PrusaLab.

Už na začátku března upozorňoval prezident České stomatologické komory Roman Šmucler na riziko pro zubaře a dentální hygienisty. Zubaři kvůli nedostatku pomůcek měli možnost přistoupit rovnou k trhání zubů, místo standardní snahy o jejich zachránění. Důvodem bylo riziko aerosolu z úst pacienta, který by s velkou pravděpodobností, pokud by byl pacient nakažen, při vrtání či pískování zubů zajistil přenesení onemocnění covid-19.

„Chtěli jsme v době hrozící epidemie chránit jednu z nejexponovanějších skupin: zubaře a dentální hygienistky,“ uvedl Lukáš Pekárek, zakladatel startupu Asana-Dental. Vývojářům se během krátké doby povedlo vyvinout první model, jehož návrh byl následně uveřejněn, aby si ho v případě potřeby mohli zubní lékaři zajistit pomocí 3D tisku. Zájemců také poskytli vlastní tiskové kapacity. „Vlna zájmu byla obrovská,“ říká Pekárek.

Během prvního dne společnost obdržela dva tisíce objednávek. „Naši savku tisklo ČVUT, střední školy, laboratoře i lékaři a pomohla ve stovkách ordinací. Dostala se dokonce i za hranice České republiky,“ vypočítává zakladatel startupu. Prvotní rozšíření bylo však jen začátek, po zpětné vazbě z praktického využití mohli vývojáři systém vylepšit.

Nabízený systém pro zubní lékaře se kompletně vyrábí v České republice, ale společnost Asana-Dental by chtěla své produkty nabídnout i za hranicemi země. „Oproti konkurenci přináší i další výhody, jakými jsou pohodlí pro pacienta a univerzálnost použití,“ uzavírá Pekárek.

Český startup vyvinul nový odsávací systém pro zubaře. Chrání před nákazou covid-19
4.6 (92%) 5 hlasování
Diskuze